Kolejne wybory na jesieni? "DGP": Projekt ustawy o wydzieleniu województwa warszawskiego niemal gotowy

Na jesieni mogą nas czekać kolejne wybory - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy wynika, że powraca temat podzielenia województwa mazowieckiego. Projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu jeszcze w lipcu.

Według ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" Prawo i Sprawiedliwość bardzo śpieszy się z zapowiadanym już wcześniej wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Miałoby to doprowadzić do przeprowadzenia wyborów na terenie dwóch nowych województw. -  Musimy to przeprowadzić jeszcze w tym roku, bo idzie nowy budżet unijny, w ramach którego musimy zgłosić nie 16, ale 17 województw i ich regionalne programy operacyjne na lata 2021?2027 -mówi dziennikowi polityk PiS.

Nieoficjalnie: PiS nie odpuszcza ws. tzw. województwa warszawskiego

Jak podaje gazeta, projekt jest niemal gotowy i do końca lipca trafi do Sejmu. Być może posłowie zajmą się nim w sierpniu, później ustawa najpewniej trafi na 30 dni do Senatu. Jak tłumaczy rozmówca "DGP", "Sejm zająłby się jego poprawkami na początku września. tak, by w listopadzie mogły się odbyć wybory".

Zobacz wideo "TVN bye bye". Władza chce repolonizacji mediów. Co to znaczy?

Jarosław Kaczyński podział województwa mazowieckiego zapowiadał już w kampanii wyborczej we wrześniu 2019 r. Plan zakłada, że nowe województwo składałoby się z Warszawy i przylegających do niej powiatów.

Dziennik podaje, że jest jedna różnica w obecnie przygotowywanym projekcie, a tym poprzednim. Wcześniej zakładano okres przejściowy, w którym funkcję marszałka województwa stołecznego pełniłby prezydent Warszawy, a stołeczna rada pełniłaby funkcję sejmiku. W nowych planach okresu przejściowego nie ma, co oznacza wybory w tym roku. 

Cały artykuł na ten temat w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Więcej o: