Kaczyński komentuje wynik negocjacji w Brukseli. "Wielki sukces Morawieckiego"

Jarosław Kaczyński w rozmowie z PAP skomentował ustalenia dotyczące budżetu Unii Europejskiej. - Jestem bardzo rad z rezultatów negocjacji. Uważam, że premier Mateusz Morawiecki odniósł kolejny, po zwycięstwie wyborczym Andrzeja Dudy, wielki sukces dla Polski - powiedział prezes PiS.

Jarosław Kaczyński przekonuje w rozmowie z PAP, że ustalenia w Brukseli to ogromny sukces polskiego rządu.

Kaczyński o porozumieniu w Brukseli: Wielki sukces dla Polski 

 - To wszystko wskazuje, że uzyskaliśmy najwięcej, jak było można. Nawet komentarze światowej prasy, która przecież nas nie lubi, też na to wskazują. Nasi przeciwnicy próbują zabrać nam ten sukces. Jestem bardzo rad z rezultatów negocjacji. Uważam, że premier Mateusz Morawiecki odniósł kolejny, po zwycięstwie wyborczym Andrzeja Dudy, wielki sukces dla Polski - powiedział szef Prawa i Sprawiedliwości.

Kaczyński podkreślił, że "krytycy przyjętych rozwiązań" są również w obozie rządzącym, ale "bardzo się mylą". Jak dodał, negocjacje pokazały, że "bajką jest nasza izolacja w Unii Europejskiej". 

Zobacz wideo Morawiecki po unijnych negocjacjach: Wspólna praca Grupy Wyszehradzkiej doprowadziła do ogromnego sukcesu

Przywódcy 27 unijnych krajów osiągnęli porozumienie w sprawie budżetu Unii na najbliższych siedem lat oraz funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. Porozumienie osiągnięto piątego dnia negocjacji na szczycie w Brukseli. Zakłada ono duże cięcia w całej Unii - w przypadku Polski wyniosą 3 proc. Polska otrzyma 125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek. Są to pieniądze zarówno z funduszu odbudowy po pandemii, jak i budżetu Unii na najbliższych siedem lat.

Mateusz Morawiecki o unijnym budżecie

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że porozumienie dotyczące unijnego budżetu i funduszu odbudowy obejmuje wszystkie zapisy, na których nam zależało. Podczas konferencji prasowej po zakończeniu unijnego szczytu szef polskiego rządu wymienił kwestię nadzoru nad unijnymi finansami i zapisy dotyczące zasady praworządności. Morawiecki podkreślił, że w porozumieniu nie ma zapisów o bezpośrednim połączeniu środków unijnych z zasadą praworządności. - Mechanizm, który ma być wypracowany, będzie jednocześnie podlegał walidacji Rady Europejskiej. A Rada Europejska to jednomyślność, to znaczy, że bez zgody Węgier, bez zgody Polski, bez zgody Grupy Wyszehradzkiej nic się tutaj nie zadzieje - przekonuje premier.

Więcej o: