Opozycja chce poznać koszty funkcjonowania pierwszej damy. Kancelaria odpowiada, że ich nie zna

Posłowie opozycji złożyli wniosek w sprawie ujawnienia kosztów funkcjonowania pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Kancelaria Prezydenta już odpowiedziała, jednak nie podała danych, o które prosili politycy.

Jak informuje "Rzeczpospolita", posłowie Koalicji Obywatelskiej chcieli poznać koszty funkcjonowania Agaty Kornhauser-Dudy jako pierwszej damy. Dotyczy to przede wszystkim kosztów obsługi sekretariatu, wyjazdów, a także wydatków na wizaż i ubiory. Politycy złożyli w tej sprawie wniosek do Kancelarii Prezydenta.

Jakie są koszty funkcjonowania pierwszej damy? Kancelaria Prezydenta nie wie

Według opublikowanych danych, w ciągu pięcioletniej kadencji pierwsza dama podjęła 1426 działań. Składają się na nie oficjalne wizyty odbywane z prezydentem lub samodzielnie, wydarzenia w Pałacu Prezydenckim oraz działalność charytatywna i patronaty.

Kancelaria Prezydencka nie podała jednak wydatków pierwszej damy. Posłowie opozycji usłyszeli, że koszty funkcjonowania Agaty Kornhauser-Dudy nie są rozdzielane od ogólnych wydatków Pałacu Prezydenckiego. Nie ma też wydzielonego osobnego konta w tej sprawie. Szefowa kancelarii Halina Szymańska podkreśla, że prawo nie wymaga prowadzenia oddzielnych rozliczeń do obsługi pierwszej damy.

W maju posłowie Lewicy zapytali o koszt pięcioletniej kadencji Andrzeja Dudy. Według odpowiedzi podsekretarza stanu Tomasza Robaczyńskiego wydatki kancelarii regularnie rosną. Koszt pierwszej kadencji prezydenta wyniósł łącznie aż 880 mln złotych. W 2019 roku budżet Kancelarii Prezydenta wyniósł 197 mln złotych. W 2020 roku do dyspozycji prezydenckich urzędników ma być rekordowa kwota 199,3 mln złotych.

Zobacz wideo Justyna Suchecka (GW) komentuje strajk nauczycieli: Pierwsza dama powinna zabrać głos
Więcej o: