Sondaż. Ruch Hołowni trzecią siłą w parlamencie. Z Sejmem żegna się PSL

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w lipcu 2020 r., w Sejmie znalazłoby się pięć ugrupowań, w tym ruch Polska 2050, którego liderem jest Szymon Hołownia - wynika z sondażu Pollster dla "Super Expressu". Z sejmowymi ławami musieliby się natomiast pożegnać posłowie PSL-u.

Jak kształtuje się poparcie dla partii politycznych sześć dni po wyborach prezydenckich wygranych przez Andrzeja Dudę? Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w lipcu, zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 41,4 proc. - wynika z sondażu pracowni Pollster przeprowadzonego dla "Super Expressu". Chęć głosowania na Koalicję Obywatelską zadeklarowało natomiast 23,02 proc. ankietowanych.

Zobacz wideo Czy ruch Hołowni dotrwa do wyborów parlamentarnych?

Sondaż. Ruch Szymona Hołowni wchodzi do Sejmu. PSL poniżej progu wyborczego

W Sejmie znaleźliby się również przedstawiciele ruchu Polska 2050, którego liderem jest Szymon Hołownia. Na nowy projekt kandydata z niedawno rozstrzygniętych wyborów prezydenckich chce zagłosować 12,12 proc. badanych.

W sejmowych ławach zasiedliby również posłowie Lewicy (9,98 proc.) oraz Konfederacji (8,54 proc.). Progu wyborczego nie przekroczyłoby natomiast PSL (4,24 proc.). 

Sondaż został zrealizowany przez Instytut Badań Pollster w dniach 8-9 lipca 2020 roku na próbie 1058 dorosłych Polaków.

W I turze wyborów prezydenckich na Hołownię zagłosowało 13,87 proc. uprawnionych, co przełożyło się ostatecznie na trzecie miejsce niezależnego kandydata w stawce (tuż za Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim, którzy następnie rywalizowali w drugiej turze wyborów). Na początku lipca Hołownia ogłosił na Twitterze, że założony przez niego ruch Polska 2050 wystartuje w kolejnych wyborach, a jego część może zostać przekształcona w partię polityczną. W tym tygodniu Wirtualna Polska poinformowała, że do KRS wpłynął już wniosek o rejestrację stowarzyszenia Polska 2050. 

Więcej o: