Sondaż. Trzaskowski nowym liderem opozycji? Tak uważa ponad połowa badanych Polaków

Choć Rafał Trzaskowski przegrał w II turze wyborów prezydenckich z ubiegającym się o reelekcję Andrzejem Dudą, to jednak zdobył ponad 10 milionów głosów Polaków. Czy prezydenta Warszawy można więc uznać za nowego lidera opozycji? Takie pytanie zadano respondentom w sondażu pracowni SW Research dla rp.pl.

Ponad połowa ankietowanych - 54,3 proc. - uważa, że wynik uzyskany w wyborach prezydenckich przez Rafała Trzaskowskiego uczynił go nowym liderem opozycji. Przeciwnego zdania jest 28,8 proc. badanych. 16,9 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii. Tak przedstawiają się wyniki sondażu przeprowadzonego przez pracownię SW Research dla rp.pl

Zobacz wideo Kowal o reakcjach elektoratu Trzaskowskiego na wynik wyborów

Sondaż: Ponad 50 proc. badanych uważa Trzaskowskiego za nowego lidera opozycji

"Z uwagi na wiek respondentów lidera opozycji w Rafale Trzaskowskim najczęściej widzą osoby, które skończyły 50 lat (56 proc.). Byłego kandydata na prezydenta za lidera strony opozycyjnej uważa 60 proc. badanych o dochodach w granicach 2001-3000 zł i blisko 70 proc. osób z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców" - powiedział w rozmowie z rp.pl Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz w SW Research.

Badanie przeprowadzono wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 14-15 lipca. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18 roku życia, a próbę dobrano w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia. Przy konstrukcji wagi analitycznej uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

W piątek Trzaskowski zorganizował w Gdyni pierwszy wiec po przegranych wyborach. W trakcie spotkania na skwerze Kościuszki prezydent Warszawy zapowiedział utworzenie ruchu obywatelskiego. Szczegóły nowej inicjatywy mamy poznać w najbliższych tygodniach. - Podejmuję się stworzenia ruchu obywatelskiego. Jeżeli ktokolwiek narzeka na partię polityczną, to mam jedną odpowiedź: zapisujcie się masowo i zmieniajcie partie polityczne, żeby były bardziej otwarte, demokratyczne, uśmiechnięte. Jeżeli nie chcecie się zapisać do partii, chodźmy razem, stwórzmy ruch obywatelski - powiedział Trzaskowski.