Izabela Leszczyna nazywa Łukasza Szumowskiego "oszustem". Minister zdrowia zapowiada "kroki prawne"

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna nazwała ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego "oszustem". Po wypowiedzianych przez nią słowach sam zainteresowany zdradził, że podejmie odpowiednie kroki prawne.

Izabela Leszczyna i Marcin Horała głośno wypowiedzieli się na temat służb specjalnych i rzekomych oszustw, których dopuścił się Szumowski. W odpowiedzi minister zdrowia zapowiedział, jaka będzie jego reakcja na tego typu komentarze.

Leszczyna i Horała o wynikach wyborów. "Wybory muszą być uczciwe"

Przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna oraz wiceminister Marcin Horała pojawili się 16 lipca w programie "Kropka nad I" emitowanym na antenie TVN24. Jednym z tematów, na który wypowiadali się politycy, były wybory prezydenckie 2020. - Jeżeli mówimy o równości wyborów, to jest rzecz bezprecedensowa, żeby jedna formacja mogła wystawić kandydata na prezydenta, po czym, jak się nie sprawdził, wymienić go na innego - powiedział Horała.

Leszczyna z kolei wskazała na uczciwość jako główny powód nadsyłanych do Sądu Najwyższego protestów wyborczych. - Wybory muszą być uczciwe, a uczciwe wybory w demokratycznym państwie prawa to takie, które zapewniają równość kandydatów, a nie było równości w czasie kampanii i w czasie głosowania, to nawet nie wymaga dowodzenia - stwierdziła.

Dalsza część rozmowy skierowała się w stronę ministra zdrowia. Reprezentowana przez Leszczynę Koalicja Obywatelska oskarża Łukasza Szumowskiego o oszustwa w sprawie otrzymywania przez prowadzonego przez niego i jego brata spółki wielomilionowych dotacji od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Sam minister zdrowia zdecydowanie nie zgadza się z tymi zarzutami.

Krytyczny komentarz Leszczyny. Łukasz Szumowski zapowiada "kroki prawne"

Rozmowa w programie przeniosła się następnie w stronę wotum nieufności wobec szefa MSWiA i koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Leszczyna oznajmiła, że "ukrywa on oszustwa najwyższych urzędników państwowych", wymieniając przy tym szefa NIK Mariana Banasia czy powiązaną z Jarosławem Kaczyńskim spółkę Srebrna.

Wiceminister Horała następnie usłyszał od prowadzącej pytanie, czy służby specjalne w Polsce szwankują. Po jego krytycznej opinii na temat poziomu dyskusji w studiu i wyraźnej "stronniczości jednej telewizji" Leszczyna krótko wyraziła swoje zdanie. - Jeśli ministrowie są oszustami, to redaktorzy mają obowiązek o tym mówić - powiedziała. Po chwili wspomniała, o kogo jej chodzi. - Minister Szumowski zarobi na tym pozwie albo jakaś instytucja charytatywna. Oszukał nas wielokrotnie, nie tylko wyłudzając od NCBiR [pieniądze - przyp. red.] w sposób niezgodny z prawem, czego służby też nie dopilnowały - oznajmiła.

Sam zainteresowany w rozmowie z "TVP Info" zdradził, jaka będzie jego reakcja na słowa Leszczyny. - Na pewno zapoznam się najpierw z wypowiedzią, bo nie oglądam TVN-u, a potem podejmę odpowiednie kroki prawne - zapowiedział.

Zobacz wideo Paweł Kowal o przyszłości Platformy Obywatelskiej
Więcej o: