RMF FM nieoficjalnie: Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony na Stadionie Narodowym, a nie w Sejmie

Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony na Stadionie Narodowym, a nie w Sejmie - wynika z nieoficjalnych ustaleń RMF FM. Jako powód podawane są względy bezpieczeństwa sanitarnego w związku z epidemią koronawirusa.

Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarza RMF FM wynika, że najbardziej prawdopodobnym miejscem zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na drugą kadencję jest Stadion Narodowy. Uroczystość ma się odbyć 6 sierpnia, a ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść do końca przyszłego tygodnia.

Zobacz wideo "Tusk mnie nie lubi". Rosyjscy youtuberzy wkręcili Andrzeja Dudę

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na Stadionie Narodowym? Decyzja w przyszłym tygodniu

O scenariuszu zorganizowania zaprzysiężenia prezydenta na Stadionie Narodowym zamiast - zwyczajowo - w Sejmie, mówią "politycy PiS oraz osoby z otoczenia prezydenta" - podaje RMF FM. Duża powierzchnia stadionu miałaby umożliwić zachowanie rygoru sanitarnego w związku z epidemią koronawirusa.

Zwykle prezydent składa przysięgę przez połączonymi izbami Sejmu i Senatu, czyli przed 560 osobami (obecnie część obrad Sejmu i Senatu odbywa się zdalnie). Dodatkowo na zaprzysiężenia są także zapraszani byli prezydenci, premierzy, przedstawiciele kościołów i wyznań oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i Kancelarii Prezydenta. 

W 2015 roku po opuszczeniu zaprzysiężenia w Sejmie Andrzej Duda wziął udział we mszy świętej, a później przeszedł do Zamku Królewskiego, gdzie odbyła się uroczystość przekazania prezydentowi odznak. Na jego zaprzysiężenie Krystyna Pawłowicz, ówczesna posłanka PiS (dziś sędzia Trybunału Konstytucyjnego), zapraszała słowami: "NASZ Prezydent Andrzej Duda, NASZ Prezydent Polski, Prezydent Polaków".

Więcej o: