Sejm wybrał trzech członków komisji ds. pedofilii. Brak Isakowicza-Zaleskiego. Bosak grzmi

Sejm powołał trzech członków państwowej komisji do spraw pedofilii. Zostali nimi: Hanna Elżanowska, Andrzej Nowarski oraz Barbara Chrobak. Wybór nie może zaskakiwać, bowiem większość sejmowa poparła kandydatów rekomendowanych wyłącznie przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Krajową Radę Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. W głosowaniu przepadła m.in. kandydatura ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

W środę wieczorem Sejm powołał trzech członków Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Większość sejmowa poparła kandydatury zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Krajową Radę Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.

W skład komisji weszli: Hanna Elżanowska, Andrzej Nowarski (oboje z rekomendacji PiS) oraz Barbara Chrobak (kandydatura wysunięta przez KRP). Poznaliśmy więc już nazwiska wszystkich jej członków. Wcześniej - z rekomendacji Rzecznika Praw Dziecka, prezydenta, premiera i Senatu - do komisji powołano: Błażeja Kmieciaka, Justynę Kotowską, Elżbietę Malicką i Agnieszkę Rękas. 

Zobacz wideo Biskup Milewski przeprasza za milczenie polskich biskupów w sprawach związanych z pedofilią

Jak czytamy w uzasadnieniach kandydatur, Hanna Elżanowska jest psychologiem, psychoterapeutą, seksuologiem i wieloletnim pracownikiem Instytutu Psychologii KUL JP II. Pracuje również jako biegła sądowa w sprawach z udziałem dzieci i młodzieży. Jest specjalistką z zakresu pomocy dzieciom wykorzystywanym seksualnie.

Andrzej Nowarski to radca prawny z 15-letnim doświadczeniem zawodowym. Pełnił funkcje nadzorcze w organach nadzoru spółek kapitałowych. W lutym 2020 r. został Pełnomocnikiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw uprawnień artysty zawodowego.

Barbara Chrobak powołała do życia i prowadzi Fundację "Dobro Dziecka Cel Najwyższy", której cele ukierunkowane są na pomoc dzieciom i rodzinom doświadczonym przez los. Jak informował "Dziennik Gazeta Prawna", członkini Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry nie ma ani wykształcenia kierunkowego, ani tytułu naukowego, więc zgłoszenie jej nie byłoby możliwe, gdyby nie poprawka w tarczy antykryzysowej 3.0 i odznaczenie jej krzyżem zasługi.

Sejm wybrał trzech członków komisji ds. pedofilii. Odrzucono m.in. kandydaturę Isakowicza-Zaleskiego

W trakcie głosowania przepadły wszystkie kandydatury wysunięte przez partie opozycyjne i stowarzyszenia. W komisji nie zasiądzie m.in. ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, zarekomendowany przez Koalicję Polską - PSL-Kukiz15 i Konfederację. Posłowie tej drugiej partii nie kryli oburzenia wynikiem głosowania. 

"I w trzeciej turze głosowań większość PiS także przeciw księdzu Isakowiczowi-Zaleskiemu w komisji antypedofilskiej. Trzy razy świadomie i w sposób planowy odrzucili kandydaturę niezależnego, odważnego człowieka do ciała mającego zwalczać przestępstwa" - napisał na Twitterze Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji.

Państwowa komisja ds. pedofilii, którą powołano do życia w 2019 roku, miała być odpowiedzią na dyskusję, która wybuchła po publikacji pierwszego filmu braci Sekielskich o pedofilii w Kościele pt. "Tylko nie mów nikomu". Zgodnie z ustawą w komisji ma zasiadać siedmiu członków: trzech powołanych przez Sejm i jednego przez Senat, a także po jednym członku wyznaczonym przez: prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka.

Organ ma zająć się m.in. wydawaniem postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, powiadamianiem organów ścigania o przestępstwach na tle pedofilskim, także identyfikowaniem zaniedbań i zaniechań w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych.

Więcej o: