W tych miejscach Trzaskowski nie miał szans z Dudą - lub odwrotnie. Nie zawsze w "bastionach" [WYKRES DNIA]

Godziszów i Kulesze Kościelne - to niektóre z gmin, w których wynik Andrzeja Dudy był znacznie wyższy niż ten uzyskany przez Rafała Trzaskowskiego. Opozycyjny kandydat zdecydowanie dominował za to w Suchym Lesie, gminie Dobra i na warszawskim Wilanowie. Oto miejscowości, gdzie przewaga jednego z kandydatów na prezydenta była największa.

51,03 proc. dla Andrzeja Dudy do 48,97 proc. dla Rafała Trzaskowskiego - to oficjalny wyniki II tury wyborów prezydenckich. Wiadomo, że prezydent Duda uzyskał reelekcję, jednak szczegółowe wyniki wyborów będą jeszcze długo analizowane przez politologów i polityków.

W skali kraju głosy podzieliły się prawie równo po połowie. My zaś dziś przyglądamy się miejscom, gdzie jeden z kandydatów uzyskał rekordowe w tych wyborach poparcie, zaś jego konkurent nie miał w zasadzie szans na wygraną. 

Wyniki wyborówWyniki wyborów Fot. Gazeta.pl

Gminy z najlepszym wynikiem Andrzeja Dudy:

 • Godziszów (powiat janowski) - 95,24 proc.,
 • Chrzanów (powiat janowski) - 94,36 proc.,
 • Kulesze Kościelne (powiat wysokomazowiecki) 92,76 proc.

W całym powiecie Janowskim na Lubelszczyźnie Andrzej Duda uzyskał 84,21 proc. głosów. Ponadto prezydent Duda uzyskał ponad 90 proc. głosów także m.in.w gminach: Przytuły, Jeżowe, Dzwola i Brańsk. 

Gminy z najlepszym wynikiem Rafała Trzaskowskiego:

 • Suchy Las (powiat poznański) - 75,47 proc.,
 • Dobra (powiat polickim) - 74,95 proc.,
 • Komorniki (powiat poznański) - 74,7 proc.

Trzaskowski nigdzie nie zbliżył się do wyniku na poziomie 90 proc. głosów. Jednak ponad 70 proc. miał m.in. w gminach: Osielsko, Stawiguda, Wisła, miasto Poznań i sąsiednie gminy, miasta Gdański, Gdynia i Sopot oraz Karpacz. Prezydent Warszawy w rządzonym przez siebie mieście uzyskał 67,6 proc. głosów, a w niektórych dzielnicach to poparcie było o jeszcze wyższe: Wilanów blisko 78 proc., Ursynów 73 proc., Mokotów i Żoliborz ponad 71 proc.

Wyjątki w bastionach kandydatów

Gminy z rekordowymi wynikami leżą w "bastionach" obu kandydatów. Duda uzyskał najlepsze wyniki w gminach na wschodzie Polski, zaś Trzaskowski - w niektórych dzielnicach Warszawy oraz na zachodzie, w okolicach Poznania i na Pomorzu Zachodnim. Jednak pewne gminy głosowały w sposób przeciwny do całego województwa. 

W przypadku prezydenta to np. gmina Pęcław - 74,5 proc. dla Dudy (w całym woj. Dolnośląskim Rafał Trzaskowski miał 55,4 proc.) czy gmina Sierakowice, gdzie na Dudę zagłosowało 71,6 proc. wyborców (w całym pomorskim Trzaskowski miał blisko 60 proc.)

Analogicznie Trzaskowski uzyskał też bardzo wysoki wynik w niektórych gminach na terenie województw z wyraźną przewagą Dudy: gmina Cisna (70,8 proc. dla Trzaskowskiego, na Podkarpaciu 70,9 proc. dla Dudy) czy wschód Podlasia (w województwie 60,1 proc. dla Dudy, a np. w gminie Białowieża 68,6 proc. dla Trzaskowskiego, Gródek - 65,8 proc., Czyże - 64 proc. 

embed

Trzaskowski wygrywa wśród Polonii - ale nie wszędzie

Także w głosach Polonii wyróżniają się niektóre miejsca z wyjątkowo dużym poparciem jednego z kandydatów.

Kraje z wysokimi wynikami Andrzeja Dudy:

 • Kanada - 60,2 proc. (z 7839 głosów),
 • Kazachstan 73,2 proc. (z 86 głosów),
 • Nigeria 70 proc. (z 107 głosów).

Andrzej Duda wygrał także m.in. w Stanach Zjednoczonych, jednak jego przewaga była dużo mniejsza niż pięć lat temu. Uzyskał blisko 55 proc. głosów, a w starciu z Bronisławem Komorowskim - ponad 80 proc. 

Kraje z wysokimi wynikami Rafała Trzaskowskiego:

 • Portugalia - 92 proc. (z 1121 głosów),
 • Chorwacja - 86 proc. (z 4080 głosów),
 • Czechy - 85,33 proc. (z 2516 głosów).

Trzaskowski zdecydowanie wygrał wśród Polonii na całym świecie (74,1 proc. z 415 tys. ważnych głosów), w tym w krajach z najliczniejszymi grupami głosujących Polaków: Wielkiej Brytanii i Niemczech.

embed
Więcej o: