Duda odznaczył b. radnego Złotym Krzyżem Zasługi. "Polityka": To skazany za fałszowanie dokumentów

Na ostatniej prostej kampanii media opisują niewygodne dla Andrzeja Dudy fakty. Niedawno burzę wywołało ułaskawienie przez prezydenta mężczyzny skazanego za przestępstwo seksualne popełnione na własnej córce, teraz "Polityka" opisuje odznaczenie Złotym Krzyżem Zasługi byłego radnego Andrzej Zbyszyńskiego. Jak podają media, polityk w 2018 r. został skazany za podrabianie dokumentów.

Sprawę opisywały m.in. "Wieści Podwarszawskie". Andrzej Zbyszyński, jak czytamy w artykule na portalu lokalnej gazety, został w 2018 r. skazany prawomocnym wyrokiem sądu za podrabianie dokumentów. Zbyszyński był wtedy radnym powiatu wołomińskiego i dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Kobyłce. "Z tego, co wiemy, do Prokuratury wpłynęło kilkanaście (13) 'podejrzanych umów', ale samej próbie badania grafologicznego poddano zaledwie osiem. W przypadku sześciu dokumentów specjalista ponad wszelką wątpliwość uznał, że podpisy podrabiane były przez jedną i tę samą osobę, tj. ówczesnego dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Kobyłce" - czytamy w publikacji.

"Polityka" natomiast podaje, że według wyroku sądu z listopada 20 listopada 2017 r. "Andrzej Zbyszyński podrabiał rachunki i umowy o dzieło wystawiane na Miejski Ośrodek Kultury w Kobyłce". Ówczesny radny został skazany za to na karę grzywny. 

"Polityka": Andrzej Duda odznaczył skazanego za fałszowanie dokumentów

Do sprawy na Twitterze odnosił się wówczas Jacek Sasin. "Panie Pośle Grabiec, nie mieliśmy wiedzy o wyroku pana Zbyszyńskiego. W tej chwili pan Zbyszyński wycofał swoją kandydaturę na radnego. Takie są standardy PiS. Nie popieramy w wyborach ludzi z wyrokami" - napisał w odpowiedzi do posła PO, który udostępnił post z informacją o skazaniu Zbyszyńskiego. 

Według "Polityki" 28 listopada 2018 r. Andrzej Duda podpisał postanowienie o odznaczeniu lokalnego działacza Złotym Krzyżem Zasługi. Stało się to już po ogłoszeniu wyroku za fałszerstwa. W 2019 r. Zbyszyński odebrał je od Zdzisława Sipiery, wówczas wojewody mazowieckiego, a dzisiaj posła PiS. Na Facebooku Zbyszyńskiego z łatwością można znaleźć zdjęcie z uroczystości: 

A także zdjęcie postanowienia Andrzeja Dudy z datą 28 listopada: 

Za "wybitne osiągnięcia na polu dziedzictwa narodowego"

Według rozmówców "Polityki" Zbyszyński miał dostać odznaczenie za przejście na stronę PiS. Jak czytamy, radnym był w latach 2014-2018, a dopiero przed kolejnymi wyborami, których pierwsza tura odbyła się 21 października, zapisał się do klubu PiS. - To człowiek, który lubi błyszczeć, więc taki Krzyż Zasługi bardzo wiele dla niego znaczy. Miał poza tym dostać pracę na Stadionie Narodowym i miejsce na liście, ale sprawa posypała się przez wyrok - mówi informator "Polityki". 

Zobacz wideo Andrzej Duda: Moja przewaga jest potężna

Na stronie Kancelarii Prezydenta możemy przeczytać, że ustanowiony w 1923 r. Krzyż Zasługi nadawany jest osobom, które w swojej działalności przekroczyły "zakres zwykłych obowiązków" i wyróżniały się "ofiarną działalnością publiczną, ofiarnym niesieniem pomocy oraz działalnością charytatywną". Tygodnik podaje, że Zbyszyńskiego odznaczono za "wybitne osiągnięcia na polu dziedzictwa narodowego, kultury, sztuki, działalności społecznej i służby państwowej".