Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie zostanie zdelegalizowane. Prokuratura o "postawach patriotycznych"

Wniosek o delegalizację Stowarzyszenia Marsz Niepodległości został negatywnie rozpatrzony. Według Prokuratury Okręgowej w Warszawie, nie ma jakichkolwiek podstaw, żeby skierować wniosek do sądu, a stowarzyszenie działa zgodnie z przepisami Konstytucji i ustaw.

Wniosek złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras i Monika Wielichowska po stołecznym marszu 11 listopada 2017 roku. W ich ocenie, zachowanie uczestników marszu wyczerpywało znamiona przestępstwa publicznego propagowania totalitarnego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych oraz publicznego znieważania grup ludności z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej.

Prokuratura odrzuciła wniosek o delegalizację stow. Marsz Niepodległości

Prokuratura nie podzieliła zdania wnioskodawców, argumentując, że program stowarzyszenia nie zakłada totalitarnych metod, a działalność stowarzyszenia „nie cechuje nienawiść rasowa i narodowościowa”. Co więcej, w ocenie prokuratury, cele i działalność stowarzyszenia promują "postawy i zachowania patriotyczne", w tym - promowanie obchodów Święta Niepodległości.

Zobacz wideo Jak wyglądały obchody 100-lecia niepodległości? Podsumowujemy

Dodatkowo, jak zaznaczyła prokuratura, postępowania karne wobec uczestników marszu zostały umorzone lub odmówiono wszczęcia postępowania.

Więcej o: