Jest Polska Fundacja Narodowa, będzie też Fundusz Patriotyczny. RMF FM: Morawiecki ma swój ukryty cel

Po co premier zapowiedział powstanie Funduszu Patriotycznego? Zwłaszcza że będzie miał on podobne cele - wynika z zapowiedzi - co osławiona Polska Fundacja Narodowa? Według RMF FM powodów jest kilka, m.in. to, że Mateusz Morawiecki nie ma wpływu na PFN, a powstanie nowego funduszu to też "ukłon" w stronę wyborców Konfederacji.

Premier Mateusz Morawiecki 5 lipca zapowiedział, że zostanie uruchomiony Fundusz Patriotyczny, mający wspierać "fundacje i stowarzyszenia o profilu patriotycznym". - Będzie wspierał pasjonatów historii i tych, którzy uczestniczą w grupach rekonstrukcyjnych i poszukiwawczych pamiątek i przeszłości - wyliczał Morawiecki.

Czytaj więcej: Morawiecki chce uruchomić Fundusz Patriotyczny, by "szukać śladów polskości"

Fundusz Patriotyczny a Polska Fundacja Narodowa

Fundusz Patriotyczny został jednak tylko zapowiedziany, a informacji na jego temat brak. Po kilku dniach więcej na jego temat piszą dziennikarze RMF FM. Zwrócili bowiem uwagę na to, że z zapowiedzi wynika, że fundusz - w zakresie kompetencji - będzie podobny do Polskiej Fundacji Narodowej. PFN ma wpisane w statucie m.in.:

Promocja wiedzy o historii, gospodarce i kulturze polskiej oraz postaw patriotycznych; wspieranie działalności z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz wideo Mateusz Morawiecki zapowiada powstanie Funduszu Patriotycznego

RMF FM: Fundusz Patriotyczny PFN bis. Ukłon w stronę wyborców Konfederacji

Według RMF FM nowa fundacja powstaje z trzech powodów. Przede wszystkim - wskazuje rozgłośnia - premier Morawiecki nie ma wielkiego wpływu na Polską Fundację Narodową. PFN w dodatku ma kiepski PR, który nadszarpnęły wątpliwości wokół wielu jej akcji, jak np. wsparcie kampanii "Sprawiedliwe Sądy".

Czytaj więcej: Jest decyzja sądu ws. PFN i kampanii "Sprawiedliwe sądy". Prokuratura ma przyjrzeć się akcji

Po trzecie wreszcie, chodzi o ukłon w stronę wyborców Krzysztofa Bosaka: pokazanie - tuż przed II turą wyborów prezydenckich - że Prawo i Sprawiedliwość mocno wspiera promocję wartości narodowych

- brzmi ostatni z powodów.

Czytaj więcej: PFN kończy współpracę z amerykańską agencją PR. Ponad 27 mln zł na działania, których, de facto, nie było

Więcej o: