Kto mógłby zastąpić Rafała Trzaskowskiego w ratuszu? "Rz": Rozmowy już się toczą

W Koalicji Obywatelskiej trwają już rozmowy na temat wyboru kandydata na prezydenta Warszawy - informuje nieoficjalnie "Rzeczpospolita". Sondaże nie dają obecnie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kto będzie zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich, również przedstawiciele PO podkreślają, że nie zamierzają dzielić skóry na niedźwiedziu. Mimo to rozważają również ten scenariusz, w którym Rafał Trzaskowski przeniósłby się z ratusza do Pałacu Prezydenckiego.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów prezydenckich 12 lipca zmierzy się z obecnie urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą.

Sondaże nie wskazują jednoznacznie zwycięzcy. Niewykluczone, że różnica głosów między oboma kandydatami będzie bardzo niewielka i do chwili podania oficjalnych wyników przez Państwową Komisję Wyborczą nie będzie wiadomo, kto wybory prezydenckie wygrał.

Zobacz wideo Kamiński: Jeżeli III RP ma odnieść sukces, w sukcesie muszą partycypować wszyscy

Wybory prezydenckie 2020. Kto po Rafale Trzaskowskim?

Jak podaje nieoficjalnie "Rzeczpospolita", choć działacze Platformy Obywatelskiej nie chcą "dzielić skóry na niedźwiedziu", trwają już wstępne rozmowy na temat kandydata, który miałby wystartować w wyborach na prezydenta Warszawy, gdyby prezydentem Polski został Rafał Trzaskowski.

Na giełdzie nazwisk przewija się m.in. Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO, wieloletni poseł tej partii, a także były radny Warszawy i były wicemarszałek województwa mazowieckiego. Rozważana jest także kandydatura europosła Andrzeja Halickiego oraz przewodniczącej Inicjatywy Polskiej, posłanki Barbary Nowackiej.

W maju "Gazeta Wyborcza" informowała, że w grę wchodzi również kandydatura przewodniczącej rady Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej i posłanki PO Aleksandry Gajewskiej.

Wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, którą typowano w pierwszej kolejności, już zadeklarowała, że nie zamierza ubiegać się o fotel prezydenta stolicy.

W podjęciu ostatecznej decyzji władzom PO mają pomóc sondaże.

Więcej o: