PiS z poparciem poniżej 40 proc., aż sześć formacji w Sejmie. W tym ruch Hołowni [SONDAŻ]

Sześć formacji w Sejmie, w tym "Polska 2050", gdyby Szymon Hołownia zdecydował się powalczyć o parlament - to wyniki najnowszego sondażu partyjnego IBRiS dla Onetu.

Jak dotąd najczęściej publikowano sondaże wyborcze przed II turą wyborów prezydenckich, ale najnowsze badanie dla Onetu przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS traktuje o potencjalnym poparciu w wyborach parlamentarnych.

Czytaj więcej: Wybory prezydenckie 2020. Nowy sondaż daje zwycięstwo Dudzie. Wygrana o włos

Zobacz wideo Prof. Dudek o scenariuszach po drugiej turze wyborów

Sondaż: Sześć partii w Sejmie, potencjalna formacja Hołowni trzecia

Badanych zapytano, na jaką partię oddaliby głos, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę (sondaż przeprowadzono w sobotę 4 lipca). Najwięcej respondentów wskazało Prawo i Sprawiedliwość (a więc w zasadzie Zjednoczoną Prawicę, która występuje pod sztandarem PiS w wyborach) - 38 proc.. Drugą Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Zieloni) wybrało 23,6 proc. badanych. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku na PiS zagłosowało 43,59 proc. obywateli, na KO - 27,4 proc.

Podium zamyka potencjalna formacja Szymona Hołowni "Polska 2050". Powstanie takiego ruchu kandydat w wyborach prezydenckich zapowiedział po I turze, zastrzegając, że "Polska 2050" nie przeistoczy się od razu w partię. Na formację Hołowni zagłosowałoby 11,9 proc. respondentów.

Do Sejmu, poza wspomnianą trójką, weszłyby jeszcze kolejne trzy partie. Na Lewicę swój głos chce oddać 7,3 proc. badanych, 7,3 proc. na Konfederację. Tuż nad progiem wyborczym znalazło się PSL-Koalicja Polska - 5,2 proc. 6,8 proc. uczestników sondażu zostało opisanych jako "niezdecydowani". Taki rozkład sił w parlamencie wymusiłby na PiS w razie wygranej szukanie koalicjanta, tworzy też możliwość dla powstania szerokiej koalicji opozycji, dzięki której ta przejęłaby władzę.

Więcej o: