"DGP": Była posłanka zgłoszona do komisji ds. pedofilii. Dzięki poprawce w tarczy i przyznaniu krzyża zasługi

Barbara Chrobak, członkini partii Zbigniewa Ziobry, została zarekomendowana przez Prokuratora Krajowego do komisji ds. pedofilii. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", nie ma ona ani wykształcenia kierunkowego, ani tytułu naukowego, więc zgłoszenie jej nie byłoby możliwe, gdyby nie poprawka w tarczy antykryzysowej 3.0 i odznaczenie jej krzyżem zasługi.

Ustawę w sprawie powołania komisji ds. pedofilii Sejm uchwalił 30 sierpnia 2019 roku. Zadaniem siedmioosobowej komisji ma być zajęcie się nadużyciami seksualnymi wobec dzieci. Jej członkowie mieli być wybierani przez Sejm (trzech członków), Senat, prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka (po jednym członku).

Kandydatka z krzyżem zasługi

Za dwa tygodnie trzech członków komisji z dziesięciu kandydatur ma wybrać Sejm. Wśród zgłoszonych kandydatów jest była posłanka Barbara Chrobak, która w poprzedniej kadencji reprezentowała klub Kukiz'15, później nie uzyskała reelekcji, a w lutym tego roku wstąpiła do Solidarnej Polski. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", została ona zarekomendowana przez Krajową Radę Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Osobiście zgłosił ją Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.

Powołała do życia i prowadzi Fundację "Dobro Dziecka Cel Najwyższy", której cele ukierunkowane są na pomoc dzieciom i rodzinom doświadczonym przez los. (…) Dała się poznać jako osoba z pasją realizująca przedsięwzięcia pro publico bono o charakterze charytatywnym, naukowym i społecznym

- cytuje treść uzasadnienia "Dziennik Gazeta Prawna" i podkreśla, że Chrobak nie jest prawniczką - uzyskała tytuł magistra administracji. To uniemożliwiałoby powołanie jej na członkinię komisji ds. pedofilii, gdyby nie poprawka, która weszła w tarczy antykryzysowej 3.0 w połowie maja. Zgodnie z nią przesłanką, aby powołać kogoś na członka komisji, jest m.in. nadanie krzyża zasługi.

W Monitorze Polskim nie ma informacji o tym, że Barbarze Chrobak został nadany krzyż zasługi. "Dziennik Gazeta Prawna" skontaktowała się więc z Centrum Informacyjnym Sejmu, które potwierdziło, że była posłanka rzeczywiście została odznaczona, ale nie wskazuje daty.

Potwierdzam, że dostałam Srebrny Krzyż Zasługi. Nie wiem, dlaczego postanowienia o jego nadaniu nie ma w Monitorze Polskim

- powiedziała gazecie sama Chrobak, jednak ona również nie określiła, kiedy krzyż został jej nadany przez prezydenta.

Kancelaria Prezydenta informuje, że "uzasadnieniem wniosku o nadanie odznaczenia były zasługi w działalności społecznej i charytatywnej, a wnioskodawca nie określił przewidywanego terminu wręczenia oraz nie prosił o szybkie procedowanie wniosku".

Zobacz wideo Biedroń: Kościół to jedyna instytucja na świecie z systemem ochrony pedofilii
Więcej o: