Sondaż poparcia dla partii politycznych. PiS traci, ale nadal jest na prowadzeniu. Wzrost notują KO i Lewica

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, to największe poparcie nadal otrzymaliby posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Z najnowszego sondażu wynika jednak, że dystans do ugrupowania rządzącego systematycznie zmniejsza Koalicja Obywatelska.
Zobacz wideo Komorowski: Jestem przekonany, że emisariusze z PiS-u poszli do pana Bosaka

"W czerwcu obserwujemy niewielkie zmiany w poparciu dla bloków politycznych. Ugrupowanie rządzące nie przyciąga nowych zwolenników, pozostając przy stanie posiadania z wyborów, a główny konkurent (KO) minimalnie zyskuje na poparciu" - napisano na portalu społecznościowym CBOS.

Sondaż poparcia dla partii: Prawo i Sprawiedliwość nie przyciąga nowych zwolenników

Według najnowszego badania największe poparcie w Polsce przypada nadal dla ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosować chce 44,2 proc. ankietowanych. Na przełomie maja i czerwca wynik ten był o 2 pkt. proc. wyższy.

Na Koalicję Obywatelską wskazało 24 proc. badanych. W porównaniu do poprzedniego sondażu jest to wzrost o 4 pkt. proc. - najwyższy wśród pozostałych ugrupowań sejmowych. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica, którą poparło 6,6 proc. osób (nieco więcej niż w poprzednim sondażu).

Niewiele mniej od Lewicy ma Konfederacja, która otrzymałaby 5,8 proc. wszystkich głosów. Spadek poparcia z 5 proc. do 4,1 proc. w najnowszym sondażu odnotowała z kolei Koalicja Polska (PSL-Kukiz'15). W związku z tym partia Władysława Kosiniaka-Kamysza znalazłaby się poniżej progu wyborczego.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach od 15 do 25 czerwca 2020 roku, czyli jeszcze przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. W ankiecie udział wzięło 1378 osób. Badanie przeprowadzono metodą mieszaną: 65,3 proc. metodą CAPI - wywiad bezpośredni ankietera; 20,8 proc. metodą CATI - wywiad telefoniczny i 13,9 proc. metodą CAWI - za pośrednictwem ankiety internetowej.

Więcej o: