Poseł KO pytał Pocztę Polską o przygotowania do wyborów. Dostał zaczernione dokumenty

Poczta Polska zakryła spore fragmenty dokumentów przesłanych posłowi Koalicji Obywatelskiej Robertowi Kropiwnickiemu, które dotyczyły przygotowania majowych wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym. - To jest po prostu zwykła kpina - komentuje Kropiwnicki w rozmowie z TVN24. Spółka tłumaczyła kilka tygodni temu, że informacje na temat przygotowań do obsługi wyborów korespondencyjnych to prawnie chroniona tajemnica.

W dokumentach przesłanych przez Pocztę Polską zaczernione zostały m.in. numery uchwał, dane dotyczące osób zaangażowanych w przygotowanie głosowania korespondencyjnego oraz kwoty pieniędzy wydanych na poszczególne zadania.

Jak mówił w rozmowie z TVN24 poseł KO Robert Kropiwnicki, to "zwykła kpina". - Nie chcą nic powiedzieć, nie chcą ujawnić tego wszystkiego, żeby Polacy, ale też i pracownicy Poczty nie dowiedzieli się, ile tak naprawdę kosztowały te sasinowe wybory, które się nie odbyły - stwierdził parlamentarzysta.

Zobacz wideo Komorowski: Widać, że chodziło o same zdjęcia Dudy z Trumpem

Wybory prezydenckie 2020

W oświadczeniu wydanym pod koniec maja Poczta Polska informowała, że "realizowała czynności niezbędne do przygotowania przeprowadzenia wyborów (...) w oparciu o decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 roku".

"Decyzja rodziła po stronie Poczty Polskiej S.A. powstanie obowiązku prawnego skutkującego wykonaniem polecenia opisanego w jej osnowie" - czytamy w komunikacie spółki.

Poczta Polska podkreśliła wówczas, że "podjęła szereg niezbędnych działań zmierzających do należytego przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w trybie korespondencyjnym, w szczególności przygotowała m.in. struktury organizacyjne i niezbędną infrastrukturę, w tym także opracowała projekty procedur dla poszczególnych etapów planowanego procesu wyborczego".

Podkreślono również, że "informacje nt. umów, działań i ich kosztów w zakresie przygotowań do obsługi wyborów korespondencyjnych stanowią tajemnice prawnie chronione, nie mogą wiec być przez Pocztę ujawnione opinii publicznej".

Więcej o: