Ujawnienie finansów kościoła, koniec lekcji religii w szkole. Lewica złożyła projekt ustawy o świeckości państwa

Do Sejmu trafił projekt ustawy o świeckości państwa, autorstwa klubu Lewicy. Projekt zakłada rezygnacje z lekcji religii w szkołach i likwidację Funduszu Kościelnego. Wniesiona ustawa jest jednym z ostatnich akcentów kampanii prezydenckiej Roberta Biedronia przed rozpoczęciem ciszy wyborczej. - Chodzi o normalność, poszanowanie wieloreligijności, wolnego wyboru ludzi i budżetu państwa - powiedział Biedroń na konferencji prasowej.

- Jako kandydat na prezydenta chciałbym z tego miejsca powiedzieć jasno i wyraźnie - jako prezydent RP będę stał na straży konstytucji, którą Polsce dała Lewica, podpisał ją Aleksander Kwaśniewski, konstytucji, w której umówiliśmy się na bezstronność, autonomię państwa i kościoła - powiedział Biedroń.

Lewica. Ustawa wprowadza jawność finansowania Kościoła

Projekt zakłada wprowadzenie jawności finansowania Kościoła. Zgodnie z nim, każda przekazana przez państwową jednostkę złotówka miała by być raportowana szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, który później publikowałby wszystkie informacje w Biuletynie Informacji Publicznych.

Budżet był zbyt hojny dla księży, a zbyt skąpy dla ubogich. Był zbyt hojny wobec biskupów i grzesznie bogatego Kościoła, a zbyt skąpy dla tych, którzy nawoływali do tego żeby zamiast budowania kolejnych świątyń, budować kolejne żłobki i przedszkola

- przekonuje polityk.

Projekt ustawy idzie jeszcze dalej. Terytorialne jednostki Kościoła będą musiały zdawać KAS zestawienie wszystkich swoich przychodów z tytułu darowizn na tacę, chrzty, pogrzeby, śluby i kolędę. Ponadto, projekt Lewicy zakłada likwidację ulg podatkowych na inwestycje kościelne oraz likwidację funduszu kościelnego. Projekt ustawy o świeckości państwa nie mógł również pominąć kwestii nauczania religii w szkołach. Robert Biedroń zapowiada, że jeśli ustawa wejdzie w życie, to lekcje religii w państwowych szkołach przejdą do historii. 

- Musimy wprowadzić normalność. A normalnością nie jest państwo, które wiecznie nie ma na szkół, szpitali, żłobków, emerytur czy mieszkania, a ma na grzesznie bogaty Kościół Katolicki - dodał Biedroń.

Likwidacja przywilejów w handlu gruntami

Kandydat na prezydenta RP zwrócił uwagę na sytuację, która miała ostatnio miejsce w województwie warmińsko-mazurskim. - Niedawno Kościół pod Olsztynem dostał od państwa za darmo ziemię wartą 56 mln zł. Za te 56 mln można zbudować dziesiątki żłobków, kupić setki respiratorów, wypłacić tysiące zasiłków dla osób, które ucierpiały z powodu powodzi. Ziemia przekazana Kościołowi pod Olsztynem jest wykorzystywana niezgodnie z prawem, wbrew zapisom umowy. Dlatego dzisiaj składam wniosek do NIK i prokuratury w tej sprawie - powiedział.

Biedroń dodał, że pod rządami nowej ustawy nie będzie miejsca na takie działania. Projekt zakłada likwidację kościelnych przywilejów w procesie przeniesienia własności nieruchomości. Zlikwidowana ma być możliwość sprzedawania ziemi w trybie bezprzetargowym i z bonifikatą.

Nigdy więcej państwo nie będzie przekazywało za darmo albo za symboliczną złotówkę gruntów ziemskich - wnioskuje Biedroń. By projekt Lewicy stał się obowiązującym prawem, musi zdobyć poparcie sejmowej większości, a to może nie być łatwe. 

Zobacz wideo Tak Donald Trump i Biały Dom podsumował wizytę polskiego prezydenta
Więcej o: