Duda siedzi, a Trump stoi? Prezydent RP wcale nie podpisywał ważnego dokumentu. Komentatorzy bezlitośni

Zdjęcie siedzącego prezydenta Andrzeja Dudy i stojącego obok Donalda Trumpa robi furorę w mediach społecznościowych. Pojawiają się odniesienia do fotografii z 2018 roku, na której z kolei to prezydent Andrzej Duda stał przy prezydencie USA. Uznano to wówczas za wpadkę dyplomatyczną.

Zdjęcie Dudy i Trumpa zrobione podczas środowej wizyty prezydenta Polski w USA jest komentowane jako nawiązanie do dyplomatycznego faux-pas z 2018 roku. Wówczas Duda i Trump podpisywali deklarację o partnerstwie strategicznym - uwieczniono to na zdjęciu, na którym było widać, jak prezydent USA wygodnie siedzi za biurkiem, podczas gdy Andrzej Duda stoi w rogu i podpisuje deklarację "z doskoku". Zabrakło też dla niego krzesła.  "Za takie poniżenie prezydenta ktoś w polskim MSZ powinien stracić pracę" - komentatorzy wówczas były szef MON, Tomasz Siemoniak.

Zdjęcie z wizyty Dudy w Białym Domu. Miller: "Zwyczajowy wpis do księgi pamiątkowej"

Role na fotografii z 24 czerwca się odwróciły - teraz to Donald Trump stoi przy Andrzeju Dudzie podpisującym dokument. W mediach społecznościowych nie zabrało ironicznych komentarzy, że podpisywany dokument ma jednak inną rangę, niż było to w 2018 roku - tym razem Duda i Trump nie podpisali żadnej strategicznej umowy. Były premier Leszek Miller zasugerował, że Andrzej Duda składał jedynie w Białym Domu "zwyczajowy wpis do księgi pamiątkowej".

Zobacz wideo Wspólna konferencja Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Wpadka polskiego prezydenta? [ENG]

Publicysta i dziennikarz "Wyborczej" Bartosz T. Wieliński na komentarz Marzeny Paczuskiej z TVP odpowiedział - "Zdjęć ze wpisywania się do księgi pamiątkowej niestety nie dajemy na jedynkę".

Marcin Horała z PiS napisał: "Analizę TVNowskich ekspertów od protokołu dyplomatycznego najbardziej chciałbym teraz zobaczyć". "Nie ma jak pomylić umowę z księgą pamiątkową" - skwitowała Katarzyna Lubnauer.

Czytaj też: Zdjęcie ze spotkania w Białym Domu nawiązaniem do wpadki z 2018 r.? Duda i Trump zamienili się rolami

Więcej o: