Strajk Kobiet znów na ulicach. Protesty przeciw zaostrzeniu kar za aborcję wprowadzonemu w tarczy 4.0

W czwartek o godzinie 18 rozpocznie się protest ruchu społecznego Strajk Kobiet i jego sojuszników. Tym razem będzie to manifestacja przeciwko zaostrzeniu kar za aborcję, które wprowadzono, przyjmując tzw. tarczę antykryzysową 4.0.

W piątek 19 czerwca Sejm przyjął tak zwaną tarczę antykryzysową 4.0, a w poniedziałek 23 czerwca podpisał ją Andrzej Duda. Dokument ten dotyczy przede wszystkim przedsiębiorców, którzy mierzą się z problemami finansowymi w związku z pandemią koronawirusa, jednak w rozdziale 7. ustawy znajdują się przepisy, które zmieniają Kodeks karny. Są wśród nich takie, które skutkują zaostrzeniem kar za aborcję.

Opinię na temat ustawy jeszcze przed jej przyjęciem przez Sejm opublikował Krakowski Instytut Prawa Karnego. Eksperci wskazywali m.in., że nowe przepisy są "radykalną przebudową polskiego prawa karnego". W rozmowie z TVN24 sprawę skomentował Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Kara grożąca za aborcję opisana w Kodeksie karnym to: grzywna, ograniczenie wolności albo więzienie. Priorytetem jest kara wolnościowa: grzywna albo graniczenie wolności. Po ukrytej zmianie osobie takiej będzie groziło tylko więzienie - powiedział Małecki.

Sprzeciw kobiet wobec "Trojana Dudy". Będą protestować przed Pałacem Prezydenckim

Przepisy wprowadzone pod pretekstem walki z koronawirusem i kryzysem nim spowodowanym wzbudziły sprzeciw środowisk feministycznych i organizacji walczących o prawa kobiet. W czwartek 25 czerwca o godzinie 18 w Warszawie odbędzie się protest osób sprzeciwiających się zaostrzeniu kar za aborcję.

"Andrzej Duda, przestępca konstytucyjny, człowiek jeszcze pełniący obowiązki Prezydenta RP, [...] właśnie podpisał ustawę zaostrzającą m. in. karę za aborcję! Główny nasz protest odbędzie się w niedzielę 28 czerwca przy urnach - trzeba tego pana WYGŁOSOWAĆ" - piszą organizatorzy czwartkowego protestu, zachęcając przy tym do udziału w dwóch akcjach: protestu artystycznego pod Pałacem Prezydenckim oraz protestu "w milczącym, gniewnym bloku pożegnalnym" pod Galerią Kordegarda. 

Podobnie jak w czasie akcji Czarny Poniedziałek, który odbył się w 2016 roku, tak i dziś protestujący będą ubrani na czarno i przyniosą ze sobą parasolki. Jedno z haseł czwartkowych protestów brzmi: "Do więzienia? #ChybaTy".

Więcej o: