Sondaż poparcia dla partii politycznych: PiS traci, ale jest na czele. Koalicja Obywatelska ze wzrostem

Z najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych wynika, że wybory prezydenckie nie mają większego wpływu na partię rządzącą. Prawo i Sprawiedliwość cały czas ma największe poparcie wśród społeczeństwa. Największy wzrost odnotowała jednak Koalicja Obywatelska.

Sondaż przeprowadzony został w dniach 16-17 czerwca przez Instytutu Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu". W badaniu udział wzięło 1047 wyborców.

Sondaż: Koalicja Obywatelska z największym wzrostem poparcia

Z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę 28 czerwca, to do Sejmu dostałoby się pięć ugrupowań. Najwięcej głosów uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość, które może cieszyć się poparciem na poziomie 41,3 proc.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 29,59 proc. głosów. Na podium znalazłaby się także Lewica. Na to ugrupowanie chciałoby zagłosować 10,65 proc. badanych. Koalicja Polska (Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz'15) może liczyć na czwarty wynik i poparcie 9,14 proc. wyborców. Ostatnią partią w Sejmie byłaby Konfederacja, na którą głos oddałoby 8,8 proc. badanych.

Wynik Prawa i Sprawiedliwości jest o jeden punkt procentowy niższy w porównaniu do sondażu z poprzedniego tygodnia. Taki sam spadek jak PiS odnotowały także Lewica i Konfederacja. Pół punktu procentowego więcej udało się za to zdobyć Koalicji Polskiej. Największy wzrost w sondażu odnotowała Koalicja Obywatelska. W porównaniu do poprzedniego badania poparcie tej partii wzrosło o trzy punkty procentowe.

Zobacz wideo Jak będą wyglądały przepływy elektoratu w drugiej turze?

Z sondażu CBOS przeprowadzonego na początku czerwca wynikało, że poparcie dla wszystkich partii politycznych spadło. Najwięcej głosów nadal przypadałoby politykom Prawa i Sprawiedliwości, na których zagłosowałoby wtedy 46,4 proc. badanych. Koalicja Obywatelska otrzymała poparcie na poziomie 19,7 proc., a pozostałe trzy ugrupowania mogły liczyć na około 5 proc. głosów wyborców. Największy spadek, o trzy punkty procentowe, odnotowało wtedy PiS i Lewica.

Więcej o: