Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację. Co się w niej znajduje?

Prezydent Andrzej Duda w środę przebywał w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Politycy podpisali oświadczenie dotyczące takich kwestii jak 5G, energia jądrowa i obronność.

Andrzej Duda i Donald Trump spotkali się w środę 24 czerwca. Po spotkaniu wzięli udział w konferencji prasowej, podczas której prezydent USA wyraził nadzieję, że prezydentowi Polski powiedzie się podczas zbliżających się wyborów prezydenckich 2020.

- Mój przyjaciel Duda robi dobrą pracę; wiem, że nadchodzą wybory, mam nadzieję, że osiągnie sukces - mówił Donald Trump.

Andrzej Duda stwierdził z kolei, że cieszy się z podpisania deklaracji z prezydentem USA. Co się w niej znalazło? Dokument ten został opublikowany na stronie internetowej prezydent.pl.

Zobacz wideo Wspólna konferencja Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Wpadka polskiego prezydenta? [ENG]

Polska i USA deklarują współpracę w opracowywaniu szczepionki na koronawirusa

We wstępie deklaracji prezydentów Polski i USA czytamy, że oba kraje łączy "wielowiekowa przyjaźń i partnerstwo oparte na wspólnych wartościach i interesach, silnych więziach międzyludzkich oraz wzajemnym szacunku", a oba narody przywiązane są do takich wartości jak demokracja, rządy prawa, wolność jednostki oraz sprawiedliwa dwustronna wymiana handlowa.

Pandemia COVID-19 uwypukla znaczenie powyższych wartości, jak również pilną potrzebę ich obrony i promowania. Polska i Stany Zjednoczone, w porozumieniu z innymi sojusznikami [...], będą wspólnie pracować na rzecz odbudowy naszych gospodarek jako silniejszych, bardziej odpornych i lepiej zintegrowanych oraz ochrony naszej krytycznej infrastruktury i technologii, a także dywersyfikacji łańcuchów dostaw

- czytamy w oświadczeniu. Oba kraje zadeklarowały także kontynuację współpracy przy opracowywaniu leków oraz szczepionek na koronawirusa SARS-CoV-2.

Duda i Trump chcą kontynuować "modernizację Polskich Sił Zbrojnych"

W dokumencie podpisanym przez Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa znalazł się także fragment dotyczący bezpieczeństwa. Mówi on, że Polska i USA będą "kontynuowały pogłębianie współpracy obronnej", m.in. poprzez implementację planów dotyczących wzmocnienia więzi wojskowych między krajami. 

Potwierdzamy nasze zobowiązania do inwestowania w zdolności obronne, do [...] zapewnienia skutecznego odstraszania i obrony wschodniej flanki NATO. Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały współpracę w procesie dalszego modernizowania Polskich Sił Zbrojnych, w tym z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu amerykańskiego

- zadeklarowali prezydenci Polski i USA.

Deklaracja Duda-Trump. Wśród założeń rozwój energetyki jądrowej w Polsce

Andrzej Duda i Donald Trump oświadczyli także, że kraje, którymi rządzą, będą "promować dywersyfikację energetyczną" i nawiążą partnerstwo dotyczące rozwoju polskiego sektora cywilnej energii jądrowej. Z oświadczenia wynika, także że Polska i USA będą także zabiegać o zwiększenie wolumenu wymiany handlowej między nimi, w szczególności w dziedzinie technologii.

Oba nasze narody łączy poszanowanie dla prywatności i wolności osobistych oraz zrozumienie znaczenia bezpieczeństwa naszych systemów telekomunikacyjnych. Dlatego też [...] zobowiązujemy się do współpracy w rozwijaniu rozwiązań technologicznych następnej generacji, a także do korzystania wyłącznie z usług bezpiecznych i zaufanych dostawców, sprzętu oraz łańcuchów dostaw w ramach naszych sieci 5G. W tym celu będziemy współpracować w promowaniu innowacyjnych rozwiązań dla zapewnienia zróżnicowanego łańcucha dostaw zaufanych sprzedawców technologii 5G

- czytamy w ostatniej części deklaracji obu prezydentów. 

Więcej o: