Duda spotkał się z Trumpem, Trzaskowski pojechał do bastionu PiS [POLITYCZNE PODSUMOWANIE DNIA]

W środę - na cztery dni przed wyborami - Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem w USA. Wizyta była krytykowana za włączanie się prezydenta Stanów Zjednoczonych w wewnętrzną politykę Polski. Z kolei Rafał Trzaskowski odwiedził bastion PiS - Podkarparcie. Na jego wiecu pojawili się także zwolennicy Andrzeja Dudy. Kandydat Koalicji Obywatelskiej wysunął się też na prowadzenie w najnowszym sondażu Ipsos - dał mu on zwycięstwo w drugiej turze.

- W środę Donald Trump spotkał się w Białym Domu z Andrzejem Dudą. Wizyta wywołała falę komentarzy w internecie. "Żadnego konkretu dla Polski", "Wyglądało to tak, jakby Trump nie przywiązywał do tego wagi", czy "Takie słowa nie powinny paść" - to tylko niektóre z nich.

- Przed spotkaniem z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie odbył się briefing prasowy Andrzeja Dudy. W trakcie konferencji polski prezydent odniósł się do tzw. Fort Trump. - To nie jest nazwa bazy wojskowej w sensie fizycznym, tylko to jest nazwa pewnego zbioru działań zwiększających amerykańską obecność militarną w Polsce - powiedział. W sieci szybko zaczęły pojawiać się komentarze, że w 2018 roku prezydent mówił coś innego. 

W drugiej turze wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski wygrałby z Andrzejem Dudą, a różnica między nimi wynosiłaby 4 punkty procentowe - wynika z sondażu przeprowadzonego dla OKO. Press. Badanie pokazuje też, że kandydat PiS traci poparcie w gminach i miastach do 20 tys. mieszkańców, którym ostatnio partia rządząca obiecała wozy strażackie w zamian za wysoką frekwencję

W środę w "Wiadomościach" TVP wyemitowany został materiał Macieja Sawickiego pt. "Przedwyborcza mobilizacja". Został on poświęcony ubiegającemu się o reelekcję Andrzejowi Dudzie. W sieci szybko pojawiły się komentarze, że wyglądał jak spot wyborczy. "Zobaczyłem spot prezydenta Andrzeja Dudy, który nawet nie udawał materiału dziennikarskiego" - napisał Bartek Godusławski z "Dziennika Gazety Prawnej". 

Zobacz wideo Czy Trzaskowski otrzyma poparcie całej opozycji, jeśli dostanie się do drugiej tury?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło, że wysłano wszystkie pakiety wyborcze do osób głosujących korespondencyjnie za granicą. Resort podkreśla jednocześnie, że głosy odesłane, które trafią do komisji do czasu zakończenia głosowania, także w weekend, zostaną uwzględnione. Tymczasem ambasady RP na całym świecie pokazują zdjęcia pakietów wyborczych, które Polacy odesłali już po oddaniu głosu w wyborach. 

Jarosław Kaczyński spotkał się z młodymi działaczami PiS. "Polska powinna zostać wyspą wolności", a Andrzej Duda stoi na czele "obozu dobrej zmiany", który jest też "obozem wolności" - przekonywał w Lublinie. Prezes PiS na ostatniej prostej kampanii prezydenckiej udzielił po raz kolejny poparcia urzędującemu prezydentowi. 

Zwolennicy Andrzeja Dudy chcieli zakłócić wiec Rafała Trzaskowskiego w bastionie PiS - w Dębicy na Podkarpaciu. "Won! Jedyny prezydent!" - krzyczano. Doszło też do przepychanek, musiała interweniować policja.

- Z kolei podczas spotkania wyborczego w Rzeszowie Trzaskowski odniósł się do wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego na Forum Młodych PiS. - Wielu zastanawiało się, co ja mam powiedzieć o prezesie Kaczyńskim, który dzisiaj wystąpił. Zadałem to pytanie młodym ludziom i oni powiedzieli: po prostu niech pan o nim nie mówi - powiedział kandydat na prezydenta. 

Prokuratura postawiła zarzuty po zeszłorocznej gali Mr Gay Poland. Marek M., który podczas tańca miał symulować podcięcie gardła lalce z podobizną arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, ma odpowiedzieć za publiczne nawoływanie do zabójstwa duchownego i do nienawiści na tle różnic wyznaniowych. Zarzuty dotyczą także znieważenia wyznawców Kościoła katolickiego. Mężczyzna nie przyznaje się do winy, grozi mu więzienie. 

Zażalenie komitetu wyborczego Andrzeja Dudy zostało oddalone przez Sąd Apelacyjny w Warszawie. To kończy wątek procesu w trybie wyborczym przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu - nie musi sprostować słów o "milionie bezrobotnych".  

- Krzysztof Skiba za pośrednictwem swojego oficjalnego profilu na Facebooku poinformował, że sprawa prowadzona przez Sąd Okręgowy w Warszawie dotycząca pomówienia Jacka Kurskiego, zakończyła się zwycięstwem muzyka

- Co stanowi o sile Andrzeja Dudy jako prezydenta? Witold Waszczykowski w RMF FM stwierdził, że jeszcze pięć lat temu Polska była "członkiem klasy B" w NATO, a za prezydentury Dudy zmieniło się to diametralnie.

Więcej o: