Kuriozalny atak Dudy. W jednym zdaniu połączył Trzaskowskiego i rosyjski atak na Ukrainę

- W czasach, kiedy rządziła Platforma Obywatelska, której członkiem jest pan Rafał Trzaskowski, Rosja napadała na Ukrainę, a Polska była oparta wyłącznie na obecności naszej armii u nas i wielu ludzi bardzo się obawiało - powiedział prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Waszyngtonu. Podkreślił też, że dzięki jego "skutecznej" polityce bezpieczeństwo Polski uległo wzmocnieniu, przede wszystkim poprzez zwiększoną obecność wojsk NATO w naszym kraju.

We wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda wyleciał do Waszyngtonu. Przed wylotem z podkrakowskiego lotniska Balice Duda zapowiedział, że jego rozmowy z amerykańskim przywódcą Donaldem Trumpem będą dotyczyć m.in. kwestii militarnych oraz bezpieczeństwa energetycznego. Wspólną konferencję obu prezydentów zaplanowano na środę na godzinę 21 czasu polskiego.

- Cieszę się bardzo z tego zaproszenia. Otrzymałem je jako pierwszy spośród innych głów państw po tej długiej przerwie w relacjach międzynarodowych, która była spowodowana koronawirusem. Nie mam żadnych wątpliwości, że wobec pandemii koronawirusa i tego, co obserwujemy dzisiaj na świecie, silne sojusze i wartość współpracy międzynarodowej jest wręcz nieoceniona. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy umacniali nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi - mówił przed wylotem Duda.

Zobacz wideo Jak będą wyglądały przepływy elektoratu w drugiej turze?

Duda przed wylotem do USA: Gdy rządziła PO, Rosja napadła na Ukrainę

W trakcie briefingu prasowego urzędujący prezydent zaznaczył, że od samego początku swojej kadencji zabiegał o wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. Jak mówił Duda, udało się to dzięki prowadzonym od 2015 r. staraniom o zwiększoną obecność sił NATO w naszym kraju. Przy okazji wymieniania sukcesów ostatnich pięciu lat, prezydent skrytykował Platformę Obywatelską i jej kandydata w wyborach prezydenckich, przywołując... rosyjską agresję na Ukrainę z 2014 r.

- W czasach, kiedy rządziła Platforma Obywatelska, której członkiem jest pan Rafał Trzaskowski, Rosja napadała na Ukrainę. Bezpieczeństwo Polski było wtedy oparte wyłącznie na obecności naszej armii u nas i wielu ludzi bardzo się obawiało - powiedział Duda.

- Dziś obecne są w Polsce wojska NATO, w tym wojska amerykańskie. To jest efekt skutecznej i spokojnej polityki. Obiecuję, że będę ją dalej realizować, tak jak zobowiązywałem się w 2015 r. spokojnie i konsekwentnie realizować wszystkie swoje zadania, które wobec moich rodaków na siebie przyjmuję. Taką właśnie spokojną, ale konsekwentną prezydenturę dla Polski dla realizacji ważnych polskich interesów ja obiecuję, a państwo wyborcy ocenią sami - dodał prezydent. 

Więcej o: