Polonia zapłaci za oddanie głosu w wyborach prezydenckich 2020. Ile wyniesie wzięcie udziału w wyborach?

Kosztowne głosowanie dla Polaków przebywających poza granicami państwa. Jak się okazuje, dostarczenie wypełnionych kart wyborczych do odpowiednich Obwodowej Komisji Wyborczej, Polonia musi pokryć z własnych środków. "Gazeta Wyborcza" informuje, ile wyniesie wysłanie listu z krajów, w których przebywa najwięcej obywateli.

Jak głosować za granicą? Część Polonii otrzymała dwie możliwości głosowania podczas zbliżających się wyborów prezydenckich 2020. Jednym z nich jest oddanie głosu osobiście po zgłoszeniu się do specjalnie przygotowanego obwodu wyborczego, jednak ten sposób nie jest możliwy w każdym kraju. Drugi scenariusz zakłada głosowanie korespondencyjne, którego koszta obywatele będą musieli pokryć z własnej kieszeni. 

Zobacz wideo Jak zagłosować korespondencyjnie na kwarantannie lub w izolacji?

Polonia zapłaci za oddanie głosu. Ile kosztuje wysłanie karty wyborczej z danego kraju?

Cennik głosowania korespondencyjnego udostępniła "Gazeta Wyborcza", która dotarła do państw z największą liczbą obywateli. W głosowaniu poza granicami państwa najważniejszy jest czas, którego obywatele nie mają dużo. Pakiety z oddanymi głosami powinny dotrzeć do obwodów wyborczych najpóźniej w najbliższy piątek. 

Najwięcej za oddanie głosu zapłaci Polonia w Holandii (25 euro) oraz USA (27 dolarów). Następnie Irlandii (10 euro), Wielkiej Brytanii (6,7 funta), Hiszpanii (6,5-10 euro), Kanady (14-25 dol. kanadyjskich) oraz Włoch (6,9 euro). W pozostałych krajach większość cena odesłania kart wyborczych mieści się w granicach od dwóch do sześciu euro. 

Wyróżniono także kraje, w których obywatele RP nie będą mogli oddać głosu w wyborach prezydenckich, są to: Afganistan, Korea Północna, Chile, Wenezuela, Kuwejt i Peru. Łącznie chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiło ponad 360 tys. osób. Warto wspomnieć, że do poprzednich wyborów prezydenckich w 2015 roku zarejestrowało się 196 tys. obywateli. 

Karty wyborcze nie docierają na czas lub nie są dokładne. Obywatele napotykają problemy

W sieci pojawiają się zdjęcia z wyglądem kart do głosowania przygotowanych dla obywateli z zagranicy. Nie brakuje jednak przeszkód, z jakimi musi zmierzyć się Polonia. Niektórzy obywatele zgłaszają, że wciąż nie otrzymali pakietów wyborczych, inni natomiast zaznaczają, że nie zostały one odpowiednio podbite.

Więcej o: