Duda przegrywa z Trzaskowskim w sądzie, ale prowadzi w nowym sondażu [POLITYCZNE PODSUMOWANIE DNIA]

Do drugiej tury wyborów prezydenckich przejdą Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski - wynika z najnowszego sondażu IBRIS dla RMF FM i "DGP". Obu polityków dzieli ponad 13 punktów procentowych. W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek komitetu wyborczego Andrzeja Dudy przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu w związku ze słowami kandydata KO o skali bezrobocia w Polsce. Komitet odwoła się od tej decyzji. Zapraszamy na polityczne podsumowanie na sześć dni przed wyborami prezydenckimi 2020.
  • Komitet wyborczy prezydenta Andrzej Dudy odwoła się od orzeczenia Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił dziś wniosek komitetu przeciwko kandydatowi KO. Dotyczył on wypowiedzi prezydenta Warszawy z 14 czerwca, kiedy to na wiecu we Wrocławiu powiedział, że "dzisiaj w Polsce prawie milion osób straciło pracę".
  • - W Polsce mamy wolność słowa i żadna ideologia nie może ograniczać naszej wolności - powiedział Andrzej Duda w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", odnosząc się do sporu o LGBT, który zaostrzył się po słowach polityków Prawa i Sprawiedliwości. Duda stwierdził także w tym samym wywiadzie, że Rafał Trzaskowski "był uczestnikiem tego wielkiego kłamstwa związanego z wyborami 2011 roku".
  • - Rozumiem doskonale tych, którzy poczuli się urażeni wystąpieniem o charakterze nieliturgicznym w kaplicy Matki Bożej - powiedział w rozmowie z Interią rzecznik Jasnej Góry, komentując niedzielne przemówienie wicepremier Jadwigi Emilewicz, które wygłosiła z ambony. Jak dodał, pod koniec czerwca zostanie wprowadzony nowy regulamin, który "nie będzie pozwalał na takie sytuacje".
  • Kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w TVN24, że nie pozwie Andrzeja Dudy w trybie wyborczym za stwierdzenie, że rządy PO-PSL była dla gospodarki "gorsze niż koronawirus". - Za te słowa spotka prezydenta jeszcze większa kara: wieczny wstyd, bo mówienie i porównywanie swoich poprzedników do koronawirusa i ofiar, które przyniósł, jest uwłaczające i obraźliwe dla rodzin chorych i zmarłych - skomentował prezes PSL.
  • Z najnowszego sondażu IBRIS dla RMF FM i "DGP" wynika, że prezydent Andrzej Duda w pierwszej turze wyborów może liczyć na 41,5 proc. poparcia, a kandydat KO Rafał Trzaskowski - 28,3 proc. Na kolejnych miejscach znajdują się kolejno: kandydat niezależny Szymon Hołownia (8,6 proc.), kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (8 proc.), kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak (5,4 proc) i Robert Biedroń z Lewicy (2,2 proc.).  W drugiej turze na Trzaskowskiego zagłosowałoby 46,9 proc. ankietowanych, a na Dudę 45,8 proc.
  • Kancelaria Prezydenta podsumowała pięć lat działalności Pierwszej Damy. W czasie ostatnich pięciu lat Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w 1426 aktywnościach. Uczestniczyła w 514 oficjalnych wizytach w kraju i 66 poza granicami Polski, zarówno z prezydentem Andrzejem Dudą, jak i samodzielnie. Pierwsza Dama zainicjowała i uczestniczyła w 476 wydarzeniach w Pałacu Prezydenckim, z czego w 325 indywidualnie.
Zobacz wideo Duda przyrównał rządy PO-PSL do koronawirusa. Siemoniak komentuje
Więcej o: