Jak będzie wyglądał Fort Trump? "DGP": Więcej żołnierzy i do 30 samolotów F-16

Andrzej Duda i Donald Trump spotkają się w środę w Waszyngtonie, gdzie będą rozmawiać o obecności wojsk amerykańskich w Polsce. "Dziennik Gazeta Prawna" przekonuje, że zna szczegóły dotyczące stworzenia tzw. Fort Trump.

Z doniesień "DGP" wynika, że Stany Zjednoczone zwiększą liczbę amerykańskich żołnierzy, którzy będą stacjonować w Polsce. Mowa już nie o tysiącu, a o dwóch tysiącach dodatkowych wojskowych. Oprócz tego do Polski ma zostać przetransportowanych około 30 amerykańskich samolotów F-16 oraz pięć używanych samolotów transportowych C-130 Hercules. Podobno omawiany ma być także plan przeniesienia siedziby Dowództwa V Korpusu US Army z Kentucky z Niemiec do Polski. Dziennik podaje także że Andrzej Duda i Donald Trump mogą rozmawiać o chęci zakupu śmigłowców bojowych przez Polskę oraz amerykańskim kredycie na budowę polskiej elektrowni atomowej. Niewykluczone, że w sprawie tej zostanie podpisane niewiążące memorandum.

Zobacz wideo Fort Trump w Polsce pod dużym znakiem zapytania

Krzysztof Szczerski: Prezydenci będą rozmawiać o pandemii i szczepionce

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował podczas wywiadu dla Programu Pierwszego Polskiego Radia, że prezydenci Polski i USA będą rozmawiać o sprawach zdrowia, inwestycji i rozwoju oraz bezpieczeństwa. 

- To są trzy główne bloki zagadnień. Każdy z nich obejmuje kilka szczegółowych kwestii. Jeżeli chodzi o inwestycje, to pojawi się na pewno temat Trójmorza. Natomiast w kwestii zdrowia prezydenci będą mówić o walce z pandemią koronawirusa i o pracach nad szczepionką - powiedział Szczerski. 

Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump mają spotkać się w środę 24 czerwca. Szczegółowa agenda tego spotkania nie została jeszcze ustalona. 

Więcej o: