Przemowa Emilewicz na Jasnej Górze. Episkopat: Ambony kościelne służą wyłącznie do głoszenia Słowa Bożego

"Jeżeli w jakimś miejscu, w kościele lub budynku parafialnym, pojawia się przypadek agitacji wyborczej, należy uznać to za naganne" - czytamy w oświadczeniu Konferencji Episkopatu Polski ws. przemowy Jadwigi Emilewicz na Jasnej Górze. W niedzielę wicepremierka swoje przemówienie wygłosiła z ambony podczas mszy.

W niedzielę, tydzień przed wyborami prezydenckimi, na Jasnej Górze odprawiono mszę z okazji Dnia Przedsiębiorcy. W Klasztorze Ojców Paulinów pojawili się zarówno uczestnicy II Pielgrzymki Przedsiębiorców, jak i politycy. Z ambony przemówienie wygłosiła wicepremierka Jadwiga Emilewicz, co wielu polityków opozycji odebrało jako uprawianie agitacji wyborczej w kościele. Zwłaszcza że msza była transmitowana m.in. w Telewizji Polskiej.

Czytaj więcej: Emilewicz przemawiała z ambony na Jasnej Górze. "Czy to msza, czy już konwencja?"

Episkopat: Kościół nie może angażować się w kampanię wyborczą

Do zdarzenia odniósł się rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, który stwierdził, że "ambony kościelne służą wyłącznie do głoszenia Słowa Bożego".

Katolicy, oczywiście tak jak inni obywatele, mają prawo do czynnego zaangażowania w politykę dla dobra wspólnego, ale kościoły nie są miejscami, w których mogą być podejmowane działania z tym związane. Chrześcijanie od ponad dwóch tysięcy lat głoszą prawdę o miłości Boga do każdego człowieka, niezależnie od jego życiowej sytuacji. Kościół nikogo nie wyklucza ze swej wspólnoty, ale stawia także do realizacji konkretne wymagania, które wskazuje Dekalog, Ewangelia, nauka społeczna Kościoła katolickiego, a potwierdzają je kolejni papieże

- stwierdził ks. Paweł Rytel-Andrianik i podkreślił, że Kościół nie może angażować się w kampanię wyborczą, ponieważ nie jest to jego rolą.

Jeżeli w jakimś miejscu, w kościele lub budynku parafialnym, pojawia się przypadek agitacji wyborczej, należy uznać to za naganne i niezgodne z misją Kościoła, którą jest głoszenie Ewangelii każdemu człowiekowi, niezależnie od poglądów politycznych. Świątynie nie są miejscami do uprawiania polityki, ale, jak podkreślał Jezus Chrystus, są domami modlitwy

- stwierdził rzecznik Episkopatu.

Zobacz wideo Męskie Granie - Studio Ż 20.06
Więcej o: