Ambasador RP w USA dementuje pogłoski. "Nie rozmawiamy o przeniesieniu wojsk z Niemiec do Polski"

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek wyraził przekonanie, że spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu pomoże w zakończeniu negocjacji na temat obecności wojsk USA w Polsce. W wywiadzie dla Polskiego Radia Wilczek powiedział jednak, że polski rząd nie rozmawia z Amerykanami na temat rozlokowania w naszym kraju dodatkowych oddziałów wycofywanych z Niemiec.
Zobacz wideo Fort Trump w Polsce pod dużym znakiem zapytania

Ambasador RP w Waszyngtonie powiedział, że polsko-amerykańskie negocjacje na temat współpracy wojskowej trwają. - Prezydenci chcą dać pewien impuls, by te negocjacje zakończyły się sukcesem - powiedział dyplomata.

Trump potwierdza, że chce wycofać część żołnierzy z Niemiec. "Bardzo źle nas traktują>>>

Wizyta Dudy w USA. Amerykańskie wojska w Niemczech nie trafią do Polski

Piotr Wilczek powiedział, że Polska nie wiąże zwiększenia liczebności wojsk USA na swoim terytorium z redukcją sił amerykańskich w Niemczech. - Polska nie może się wtrącać w wewnętrzne sprawy amerykańskie i sugerować jaka liczba żołnierzy ma być w poszczególnych krajach natowskich - wyjaśnił. Zapytany czy część wycofanych z Niemiec oddziałów może dodatkowo trafić do Polski, ponad uzgodnioną wcześniej przez prezydentów Polski i USA liczbę tysiąca żołnierzy, ambasador odpowiedział:

Na ten temat nie było żadnych rozmów między stroną amerykańską a polską. Uczestniczyłem w większości z nich, a z innych mam relacje.

Wilczek dodał, że przedmiotem dyskusji są kwestie techniczne, prawne i logistyczne, a nie sprawa pochodzenia dodatkowych oddziałów. Ambasador RP podkreślił, że prezydent Duda przybywa na rozmowy z Donaldem Trumpem jako przedstawiciel Europy i NATO.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu odbędzie się w środę 24 czerwca. W programie przewidziano spotkanie z Donaldem Trumpem w Gabinecie Owalnym, rozmowy delegacji obu krajów i wspólną konferencję prasową obu prezydentów.

Więcej o: