Małopolska walczy ze skutkami ulew. Andrzej Duda wziął udział w sztabie kryzysowym, a potem udał się na wiec

W nocy z soboty na niedzielę nad Małopolską przeszły ulewne opady deszczu, a strażacy musieli interweniować ponad 300 razy. Niemal całe województwo wciąż jest objęte najwyższym stopniem zagrożenia hydrologicznego. W zwołanym przez wojewodę kryzysowym uczestniczył prezydent Andrzej Duda, który odwiedził Kraków w ramach kampanii wyborczej.

W ciągu ostatniej doby straż pożarna interweniowała w Małopolsce ponad 300 razy w związku z intensywnymi opadami deszczu. Woda zalała posesje, drogi i niszczyła mosty. Usuwanie zniszczeń po ulewach i spowodowanych nimi podtopieniach wciąż trwa. Niemal całe nasze województwo objęte jest ostrzeżeniem hydrologicznym trzeciego, najwyższego stopnia. IMGW wydał też dla większości powiatów woj. małopolskiego ostrzeżenia trzeciego przed silnymi burzami z deszczem, które obowiązują do poniedziałku rano. 

Rzecznik małopolskiej straży pożarnej młodszy brygadier Sebastian Woźniak powiedział, że najtrudniejsza sytuacja jest na terenie powiatu limanowskiego, skąd pochodziła ponad połowa zgłoszeń. W Szczyrzycu został zalany szpital, a strażacy pomagali ewakuować pacjentów i sprzęt na wyższą kondygnację budynku.

W miejscowości Kasinka Mała wylała rzeka, która uszkodziła pobliską infrastrukturę, przepusty i tartaki. Straż wypompowywała tam wodę z zalanych posesji, piwnic i udrażniała przepusty. Wiele zgłoszeń pochodziło również z powiatu myślenickiego i bocheńskiego. W miejscowości Pcim Sucha wezbrany potok zerwał i uszkodził mostki przejazdowe do ponad 150 posesji

We wspomnianych trzech powiatach wciąż obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. 

W Krakowie Andrzej Duda wziął udział w sztabie kryzysowym

Po południu wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego. Uczestniczył w nim prezydent Andrzej Duda, który w ramach kampanii wyborczej odwiedził w niedzielę Kraków. Po zakończeniu sztabu prezydent ubiegający się o reelekcję spotkał się z sympatykami na zaplanowanym wcześniej wiecu na Rynku Głównym. 

- Zaraz nastąpi szacowanie szkód. Pan wojewoda zapewnił mnie, że jest przygotowany, aby od poniedziałku rozpocząć wypłacanie pierwszych środków pomocowych dla poszkodowanych. Pomoc w wysokości 6 tys. złotych w przypadku zalanego budynku będzie można uzyskać dosłownie od jutra. Będę oczywiście rozmawiał z premierem o dodatkowych formach pomocy  - powiedział prezydent po posiedzeniu sztabu kryzysowego.

- Zapasy są dostępne i starostowie dotkniętych ulewami terenów mogą zapatrywać się w potrzebne im środki. Sytuacja jest monitorowania, jednak w ciągu dzisiejszego dnia i nocy spodziewane są niestety dalsze opady - mówił Duda. Zapewnił, że jest w stałym kontakcie z Komendantem PSP i premierem. Prezydent zapowiedział też, że jeszcze w niedzielę odwiedzi gminy zmagające się ze skutkami ulew, m.in. Myślenice, Wiśniową i Raciechowice. 

Zobacz wideo Męskie Granie - Studio Ż 20.06
Więcej o: