Ambasador Georgette Mosbacher odpowiada na wątpliwości ws. Fort Trump: W Polsce będzie więcej żołnierzy USA

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher zapewniła, że nazwa Fort Trump nigdy nie była rozważana i jest to mylące stwierdzenie. Odniosła się do fragmentu książki byłego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona, który napisał, że Donald Trump przyznał mu, iż nie pamięta, żeby zgodził się na Fort Trump w Polsce.

"Uwaga prezydenta Donalda Trumpa skierowana jest na Wspólną Deklarację o Współpracy Obronnej, podpisaną przez obydwu prezydentów, która jest realizowana na bieżąco i zgodnie z harmonogramem. W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA" - napisała Georgette Mosbacher na Twitterze.

Zobacz wideo Męskie Granie - Studio Ż

Jej post to odpowiedź na pojawiające się m.in. w mediach społecznościowych informacje, iż prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump nie pamięta, by zgodził się na Fort Trump w Polsce. Wiadomości te odnoszą się do jednego z fragmentów książki Johna Boltona, do września ub.r. jednego z najbliższych współpracowników Donalda Trumpa, która ma ukazać się już we wtorek.

"To mylące stwierdzenie - nazwa 'Fort Trump' nigdy nie była rozważana" - pisze ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher.

Fort Trump w Polsce. Nie pierwszy raz ambasador Mosbacher dementuje doniesienia na temat bazy

O amerykańskiej bazie wojskowej zwanej Fort Trump słyszymy od 2018 roku, kiedy to w Waszyngtonie doszło do spotkania Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Prezydent Polski stwierdził wtedy, że nasz kraj mógłby nazwać jedną z baz wojskowych na cześć Donalda Trumpa w zamian za umieszczenie w naszym kraju stałej amerykańskiej obecności wojskowej.

Niedawno jednak agencja Reutera donosiła, że Fort Trump w Polsce raczej nie powstanie. Powodem miały być problemy z finansowaniem bazy (więcej na ten temat: Reuters: "Fort Trump" w Polsce raczej już nie powstanie. Poszło m.in. o finansowanie).

Również i te doniesienia dementowała Georgette Mosbacher. Ambasador USA w Polsce napisała wtedy:

Kolejne nieprawdziwe informacje! Negocjacje idą zgodnie z planem! Ich efekty będą jeszcze bardziej imponujące niż pierwotna wizja Prezydenta Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudy dotycząca amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Więcej na ten temat: "Fort Trump" w Polsce nie powstanie? Mosbacher: Fake news! Efekty negocjacji będą imponujące

Więcej o: