Jest decyzja sądu ws. PFN i kampanii "Sprawiedliwe sądy". Prokuratura ma przyjrzeć się akcji

Sąd uznał, że prokuratura zaniechała ustalania stanu faktycznego ws. kampanii "Sprawiedliwe sądy", która była finansowana m.in. przez Polską Fundację Narodową. Teraz prokuratura ma wszcząć śledztwo ws. organizacji akcji.

Jak podaje RMF24, warszawski sąd zdecydował, że prokuratura ma wszcząć śledztwo ws. organizacji kampanii "Sprawiedliwe sądy". Została ona zlecona przez Polską Fundację Narodową spółce Solvere w 2017 roku. Miała w założeniu przekonać Polaków do sądowej reformy wprowadzanej przez Prawo i Sprawiedliwość. Za finansowanie odpowiadała m.in. właśnie PFN - powołana do promocji Polski za granicą, otrzymująca dotacje od spółek Skarbu Państwa.

Prokuratura ma wszcząć śledztwo

Zgodnie z decyzją sądu, prokuratura zaniechała ustalania stanu faktycznego, a oparła się jedynie na opiniach. Teraz ma sprawdzić kwestie finansowe dotyczące PFN i kampanii. Oznacza to, jak podaje RMF24, że prokuratura musi teraz przesłuchać choćby zarząd fundacji. Jednocześnie uchylona przez sąd została decyzja prokuratury, która w grudniu odmówiła wszczęcia śledztwa po zawiadomieniu prezydenta Warszawy ws. kampanii "Sprawiedliwe sądy".

Zobacz wideo Wystąpienie Anny Zalewskiej w czasie debaty o praworządności w Polsce w Parlamencie Europejskim
Więcej o: