Zapytali Kancelarię o "ideologię LGBT". Odpowiedzi nie będzie, to słowa kandydata Dudy, a nie prezydenta Dudy

Kancelaria Prezydenta nie odpowie na pytania o Kartę Rodziny i zawartą w niej "ideologię LGBT". Dokument bowiem - jak wyjaśnia KPRP - został podpisany przez Andrzeja Dudę, kandydata na prezydenta, a nie Andrzeja Dudę, urzędującego prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda w ramach kampanii wyborczej podpisał "Kartę Rodziny". To deklaracja programowa, w której zapisano m.in. gwarancję utrzymania programów socjalnych PiS i zapowiedziano kolejne prorodzinne ustawy. Jednocześnie w "Karcie" mocno wybija się część o "ochronie dzieci przed ideologią LGBT" i wprowadzenia zakazu "ideologii LGBT" w instytucjach publicznych.

Zobacz wideo Duda kontra LGBT. Komentuje prof. Antoni Dudek

Jeden z twórców Atlasu Nienawiści, Jakub Gawron, wysłał do Kancelarii Prezydenta pytania na temat Karty Rodziny. Brzmiały one:

  • Czym jest "ideologia LGBT"?
  • W jaki sposób zostanie wprowadzony zakaz "ideologii LGBT" w instytucjach państwowych? Za pomocą rozporządzenia? Nowelizacji ustawy? Nowej ustawy?
  • Czy są przygotowywane projekty aktów prawnych? Kto je przygotowuje? Które ministerstwo pracuje nad nimi? Kto jest w zespole roboczym?
  • Z kim są one konsultowane? Czy planowane są konsultacje społeczne?
  • Jakie sankcje za które czyny w ramach "propagowania ideologii LGBT" są przewidywane?
  • Jakie sankcje są przewidywane dla pracowników instytucji publicznych, którzy nie ukrywają swojej orientacji seksualnej?

Organizacje z apelem do Andrzeja Dudy. "Nie ma ideologii LGBT. Żądamy zaprzestania nagonki" >>>

Pytania dotyczą kandydata Dudy, a nie prezydenta Dudy

Mail zwrotny z Kancelarii Prezydenta nadszedł po kilku dniach, jednak nie udzielono w nim odpowiedzi na żadne z powyższych pytań, bowiem - jak wyjaśniono - "podpisanie Karty Rodziny nastąpiło w ramach prowadzonej kampanii wyborczej". 

Żądane informacje dotyczą kampanii wyborczej Kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a nie działań podejmowanych w ramach pełnionej funkcji Prezydenta RP

- czytamy w mailu z KPRP. 

Kancelaria Prezydenta RP, jako organ pomocniczy Prezydenta RP, nie interpretuje materiałów wyborczych związanych z kampanią wyborczą kandydata na Prezydenta RP. W świetle powyższego informujemy również, że pytania dotyczące kampanii wyborczej można kierować do Komitetu Wyborczego Kandydata na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, zgodnie z jego właściwością

- wyjaśniono. Kancelaria zaznaczyła również, że żądanie dostępu do informacji publicznej "nie dotyczy zdarzeń przyszłych, zamiarów, planów czy zapowiedzi przedstawiciela władzy publicznej".

"Z powyższych względów, wniosek dotyczący deklaracji programowych oraz interpretacji materiałów wyborczych nie może zostać zrealizowany w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej" - napisała Zastępca Dyrektora Biura Prawnego i Ustroju radczyni prawna Paulina Pałka.

Więcej o: