CBA sprawdziło. RMF FM: Są wyniki analizy oświadczeń majątkowych Łukasza Szumowskiego

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego mieli zakończyć sprawdzanie oświadczeń majątkowych Łukasza Szumowskiego. Według dziennikarzy RMF FM minister zdrowia nie musi obawiać się żadnej dodatkowej kontroli.

Kontroli oświadczeń majątkowych polityka domagali się między innymi posłowie Koalicji Obywatelskiej. Powodem miało być między innymi ujawnienie transakcji zakupu maseczek od znajomego ministra zdrowia czy dofinansowań spółek powiązanych z firmą należącą do brata Łukasza Szumowskiego.

Zobacz wideo Dlaczego majątki rodzin polityków wciąż nie są jawne?

CBA sprawdziło oświadczenia majątkowe Łukasza Szumowskiego. "Kontroli nie będzie"

Zgodnie z ustaleniami dziennikarza RMF FM, według agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego wszystkie oświadczenia majątkowe Łukasza Szumowskiego są prawidłowe. Biuro nie ma więc podstaw, by poza analizą, wszczynać dodatkową kontrolę w tej sprawie.

CBA miało sprawdzić nie tylko ostatnie oświadczenie majątkowe Łukasza Szumowskiego jako ministra, ale też zeznania majątkowe złożone przez polityka, gdy był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Dotyczy to dokumentów składanych od 2016 do 2018 roku. Dziennikarzom nie udało się ustalić jedynie, czy analiza przeprowadzona została po wniosku opozycji, czy CBA dokonało analiz z własnej inicjatywy.

Z ostatniego zeznania majątkowego Łukasza Szumowskiego wynika, że minister ma ponad 34 tysiące złotych oszczędności. W poprzednim dokumencie widniała o wiele niższa kwota: 2720 złotych. Minister zdrowia zadeklarował też, że ma trzy działki o łącznej powierzchni około czterech tysięcy mkw i trzy samochody: Toyotę Yaris z 2008 roku, Toyotę Land Cruiser z 2005 roku oraz zabytkowego Mercedesa z 1959 roku. W oświadczeniu wpisano także dwa markowe zegarki, pióra Lecha i Marii Kaczyńskich oraz 15 obrazów, których wartość szacowana jest na 50 tysięcy złotych.

Więcej o: