Wybory prezydenckie 2020. Tvn24.pl: Worki do przewozu kart wyborczych kosztowały 5 mln zł

Ponad 5 mln zł miały kosztować Pocztę Polską worki do transportu kart wyborczych - podaje tvn24.pl. Oznacza to, że jeden worek kosztował 116,85 zł. Dla porównania przed poprzednimi wyborami warszawski ratusz kupował worki po 0,70 zł za sztukę.

Poczta Polska za organizację wyborów, które się nie odbyły zapłaciła niecałe 70 mln zł. Jak podaje tvn24.pl faktury państwowej spółce wystawiły cztery firmy wewnętrzne. Jedną z nich jest należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Maskpol. To firma produkująca sprzęt ochronny dla wojska, m.in. hełmy i kamizelki. 

Maskpol wystawił Poczcie Polskiej fakturę na 5 141 400 zł. Według pracowników PP, z którymi rozmawiał portal, kwota została przeznaczona na worki do przewozu kart wyborczych. Chodzi o 44 tys. sztuki, co oznacza, że jeden worek kosztował 116,85 zł.

Wybory prezydenckie 2020. Poczta miała kupić worki za 5 mln zł

Tvn24.pl sprawdził w stołecznym ratuszu, że na potrzeby organizacji wyborów w przeszłości, samorząd kupił 16 tysięcy worków na karty. Miasto zapłaciło 12 tys. zł, czyli ok. 70 groszy za sztukę. - Kupiliśmy najtańsze, jutowe. Były nam potrzebne do przechowywania materiałów z komisji wyborczych. Może Poczta Polska potrzebowała lepszej jakości worków, do transportu pakietów wyborczych? - mówi cytowany przez portal jeden z urzędników ratusza.

Zobacz wideo TVP kontra Trzaskowski. Tak przedstawiany jest kandydat na prezydenta w publicznej telewizji

Dziennikarze sprawdzili, jakimi workami tzw. pocztę specjalną transportuje policja. Są one wykorzystywane do transportu m.in. akt postępowań czy inne dokumenty chronione klauzulami. - - Informuję, że w 2015 roku zostały zakupione worki depozytowe dla wydziału konwojowego Komendy Stołecznej Policji. Łączna ilość to 70 sztuk za kwotę 4317 złotych - powiedział portalowi aspirant sztabowy Tomasz Oleszczuk z biura prasowego komendy stołecznej policji. 

Funkcjonariusz wydziału konwojowego przyznał, że takie worki są "niezwykle wytrzymałe i starczają na całe lata", dlatego kupuje się ich niewiele. - Stąd też cena dość wygórowana, bo nieco ponad 61 złotych za sztukę - mówi.

Portal zapytał PP, dlaczego płaciła za worki po 116 zł za sztukę. - Poczta Polska nie ujawnia informacji dotyczących zawartych umów związanych z realizacją decyzji Prezesa Rady Ministrów z 16 kwietnia 2020 roku (…), ponieważ stanowią one tajemnicę prawnie chronioną - poinformowała rzeczniczka spółki Justyna Siwek. Podobnie odpowiedział dziennikarzom Maskpol.

Więcej o: