Mosbacher dementuje doniesienia o upomnieniu Dudy ws. LGBT. Ale podkreśla: USA potępiają dyskryminację

"Dziennik Gazeta Prawna" podał nieoficjalnie we wtorek, że Pałac Prezydencki został "upomniany" przez ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher za słowa Andrzeja Dudy o LGBT. Mosbacher przed godz. 22 zdementowała na Twitterze te doniesienia. Stwierdziła, że są to "nieprawdziwe informacje" i "nie rozmawiała o tym z prezydentem Andrzejem Dudą".

Prezydent Andrzej Duda w jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi stwierdził m.in., że "próbuje się nam wmówić, że [LGBT - red.] to ludzie, a to jest po prostu ideologia". W jego słowach znalazło się również porównanie do "neobolszewizmu".

Wypowiedź wywołała falę krytyki, cytowały ją nie tylko polskie, ale również światowe media. Polityk przekonywał potem we wpisie na Twitterze, że "wszyscy jesteśmy równi i każdemu należy się poszanowanie dla jego godności". Zwrócił się również do zagranicznych mediów, twierdząc, że jego słowa zostały "wyrwane z kontekstu". Zapewniał, że "wierzy w różnorodność i równość".

Zobacz wideo Andrzej Duda mocno o LGBT. Adam Bielan komentuje

Georgette Mosbacher dementuje ustalenia "DGP"

Jak podał we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna", "słowa polskiego prezydenta odbiły się w Waszyngtonie szerokim echem, a Pałac Prezydencki miała upomnieć ambasador Georgette Mosbacher". Ambasador miała powiedzieć, że "niemożliwe jest utrzymywanie przyjaznych stosunków z Waszyngtonem i jednocześnie stosowanie dyskryminacyjnej retoryki".

Dziennik zwraca uwagę, że zadeklarowanym homoseksualistą jest doradca prezydenta Donalda Trumpa Richard Grenell, były ambasador USA w Niemczech. Bierze on udział w negocjacjach dotyczących utworzenia w Polsce tzw. "fortu Trump", czyli stałej bazy wojsk amerykańskich.

"Kolejne nieprawdziwe informacje! Nie rozmawiałam o tym z prezydentem Andrzejem Dudą ani ambasadorem Richardem Grenellem" - napisała we wtorek wieczorem na Twitterze Georgette Mosbacher.

Podkreśliła jednak, że Stany Zjednoczone "potępiają dyskryminację i nienawiść na tle rasowym, religijnym, pochodzenia lub orientacji seksualnej".

Więcej o: