Wybory 2020. Rafał Trzaskowski zapowiada Trybunał Stanu dla Antoniego Macierewicza

Rafał Trzaskowski zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem Polski, złoży wniosek o postawienie byłego szefa MON, Antoniego Macierewicza, przed Trybunałem Stanu. Zdaniem urzędującego prezydenta Warszawy polityk ten przyczynił się do obniżenia zdolności obronnych Polski.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, Rafał Trzaskowski, urzędujący prezydent Warszawy, zapowiedział, że jeśli wygra wyścig o fotel prezydenta kraju, wystąpi o postawienie Antoniego Macierewicza przed Trybunałem Stanu zgodnie z prawem, które daje prezydentowi polska konstytucja.

Zobacz wideo Izabela Leszczyna o haśle wyborczym Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski: Będę dbał o honor i etos polskiego żołnierza

Paragraf ustawy zasadniczej (art. 144 ust. 3 par. 13) wspomniany przez Rafała Trzaskowskiego mówi o prawie prezydenta do złożenia bez podpisu Prezesa Rady Ministrów wniosku do Sejmu o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu członka Rady Ministrów. Zdaniem kandydata KO "chaos" i "chore ambicje" Antoniego Macierewicza pełniącego funkcję ministra obrony narodowej w latach 2015-2018 przyczyniły się do obniżenia zdolności obronnych kraju. 

- Będę dbał o honor i etos polskiego żołnierza. O to, że gdy ktokolwiek będzie chciał polskiego żołnierza zwolnić, będzie mu [żołnierzowi - red.] przysługiwało odwołanie. Obserwujemy obniżanie etosu polskiego żołnierza i nad tym ubolewam - mówił Rafał Trzaskowski.

Urzędujący prezydent Warszawy zapowiedział też, że jeśli zostanie prezydentem Polski, zleci audyt bezpieczeństwa narodowego i zadba o wzmocnienie polskich sił zbrojnych w NATO oraz finansowanie polskich sił zbrojnych. Rafał Trzaskowski powiedział także, że "silny prezydent powinien być też patronem innowacji i polskiego przemysłu obronnego".

Więcej o: