Rzecznik dyscyplinarny przeanalizuje homofobiczną wypowiedź Czarnka. KUL odcina się od posła

Wypowiedzią Przemysława Czarnka o LGBT zajmie się rzecznik dyscyplinarny KUL, gdzie poseł jest adiunktem w Katedrze Prawa Konstytucyjnego. Rzeczniczka KUL stwierdza też jasno: "Władze KUL nie komentują wypowiedzi politycznych, jednak z uwagi na jej treść stanowczo podkreślają, że nie podzielają powyższego stanowiska i nie utożsamiają się z nim".

- Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy z tą dyskusją - mówił w "Studio Polska" Przemysław Czarnek.

Czytaj więcej: Czarnek mówił, że osoby LGBT "nie są równe ludziom normalnym". Teraz twierdzi, że padł ofiarą "nagonki"

Poseł PiS i członek sztabu wyborczego Andrzeja Dudy wywołał tą wypowiedzią skandal, a skargi na jego słowa trafiły do KRRiT oraz do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Czarnek twierdzi natomiast, że padł ofiarą "nagonki i manipulacji".

Czarnek, w latach 2015-2019 wojewoda lubelski, to także doktor nauk prawnych, obecnie adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego KUL. Wykładał też na WSH w Radomiu.

Zobacz wideo Politycy PiS uderzają w osoby LGBT. Biedroń: Wiele matek boi się o swoje dzieci

KUL odcina się od Czarnka

Wypowiedzi posła PiS pochodzą z soboty, natomiast KUL zabrał głos w poniedziałek. Lidia Jaskuła, rzeczniczka prasowa KUL, napisała:

W związku z wypowiedzią dra hab. Przemysława Czarnka, dotyczącą równości między ludźmi, uprzejmie informuję, że nie była ona związana z jego działalnością akademicką i w żaden sposób nie może być utożsamiana ze stanowiskiem uczelni. Władze KUL nie komentują wypowiedzi politycznych, jednak z uwagi na jej treść stanowczo podkreślają, że nie podzielają powyższego stanowiska i nie utożsamiają się z nim.

Czytaj więcej: Budka mówi o "brunatnym języku nienawiści" i żąda od Kaczyńskiego wyrzucenia Czarnka z PiS

Dalej Jaskuła podkreśla, że KUL pozostaje wierny nauczaniu Kościoła, który "wskazuje, że wszyscy ludzie mają tę samą naturę i cieszą się równą godnością".

Rzecznik dyscyplinarny zajmie się sprawą słów Czarnka

Na wypowiedź Czarnka zwracali w pismach do rektora KUL m.in. była rzeczniczka praw obywatelskich prof. Ewa Łętowska, a także poseł KO Michał Krawczyk. Jak wskazywał parlamentarzysta:

Za hańbiące słowa należy ponosić konsekwencje. Złożyłem do rektora KUL zawiadomienie o popełnieniu przez dr hab. P. Czarnka przewinienia dyscyplinarnego uchybiającego godności zawodu nauczyciela akademickiego. Wnoszę o ukaranie go karą dyscyplinarną.

Zgodnie z poniedziałkowym stanowiskiem KUL, słowa Czarnka zostaną przeanalizowane.

Z uwagi na fakt, że otrzymaliśmy wnioski formalne dotyczące przywoływanej wypowiedzi dra hab. Przemysława Czarnka, Rektor KUL skierował je do rzecznika dyscyplinarnego

- przekazała rzeczniczka KUL.

Więcej o: