Trwają uroczystości pogrzebowe George'a Floyda. Mężczyzna spocznie na cmentarzu w Pearland

O godz. 11 czasu lokalnego (godz. 18 w Polsce) w Houston w stanie Teksas rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe 46-letniego George'a Floyda. Mężczyzna zginął 25 maja w trakcie zatrzymania przez policję. Mężczyzna zostanie pochowany na cmentarzu w Pearland.

Uroczystości pogrzebowe George'a Floyda odbywają się w kościele Fountain of Praise w Houston. Jak podaje CBS, rodzina mężczyzny zaprosiła ok. 500 osób, w tym polityków i celebrytów. Mowę pogrzebową ma wygłosić amerykański pastor baptysta Al Sharpton.

 

46-letni Afroamerykanin zostanie pochowany na cmentarzu w Pearland. Jego ciało zostanie tam przewiezione powozem konnym ok. godz. 13 czasu lokalnego (ok. godz. 20 czasu polskiego).

W poniedziałek tysiące ludzi oddały hołd Floydowi, gdy w kościele wystawiono trumnę z jego ciałem. Według miejscowych władz, w ten sposób pożegnało go około sześciu tysięcy osób.

Śmierć George'a Floyda

George Floyd zginął 25 maja podczas aresztowania przez policję w Minneapolis. Jego śmierć stała się zarzewiem wielotysięcznych protestów w Stanach Zjednoczonych przeciwko rasizmowi i brutalności policji. Podczas protestów dochodziło do starć z policją i plądrowania sklepów. W większości były one jednak pokojowe.

Demonstracje odbyły się też w wielu państwach świata.

Derek Chauvin, który po zatrzymaniu  Floyda klęczał na jego szyi, został oskarżony o zabójstwo. Trzej inni policjanci, świadkowie zdarzenia, będą sądzeni za współudział.

Zobacz wideo Były ambasador RP w USA o zabójstwie George'a Floyda
Więcej o: