W niedzielę, w 23. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Zakopanego, do miasta przyjechał kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta. Z tej okazji "Wiadomości" TVP przygotowały ponad pięciominutowy materiał.
Mamy nadzieję, że dzisiaj wizyta pana Rafała Trzaskowskiego również będzie dla nas symboliczna i szczęśliwa
- zaczyna Jagna Marczułajtis-Walczak z PO, a twórca materiału Marcin Tulicki dodaje: W ten sposób sztabowcy Trzaskowskiego porównali jego wyborcze spotkanie z garstką sympatyków do pielgrzymki Ojca Świętego.
Potem w materiale pojawia się sonda, w której dziennikarze TVP pytają o porównanie pielgrzymki Jana Pawła II do wizyty Rafała Trzaskowskiego. Zapytano o opinię trzech mężczyzn, którzy mówią, że to "nieporównywalne" i że zasady wyznawane przez prezydenta Warszawy są "sprzeczne z podstawami wiary katolickiej".
Nikomu nie przystoi porównywać się do wizyty Ojca Świętego. Tym bardziej ludziom maszerującym w marszach LGBT
- podkreśla jeden z trzech mężczyzn, biorących udział w sondzie. Następnie wypowiada się Artur Wróblewski, politolog z Uczelni Łazarskiego.
Jest nie tylko obrazoburcze, ale wręcz może być potraktowane przez niektórych Polaków jako parodiowanie tak naprawdę wizyty z 1997 roku papieża
- mówi ekspert "Wiadomości", a Tulicki dodaje:
Tym bardziej, że w czasie tamtej wizyty pod Giewontem Ojciec Święty wypowiedział te słowa: Nie wstydźcie się krzyży. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża.
Z materiału dowiadujemy się, że to jest sprzeczne z poglądami Trzaskowskiego, ponieważ w czasie kiedy był wiceszefem MSZ, czyli w latach 2014-2015, na zlecenie resortu powstał spot, w którym z Giewontu komputerowo usunięto krzyż. Słyszymy również, że jako prezydent Warszawy polityk nie powiesił w urzędzie krzyża, a jego żona chce zastąpić lekcje religii w szkołach lekcjami wychowania obywatelskiego. Prezydentowi stolicy wytknięto także podpisanie Karty LGBT, która zakłada m.in. wprowadzenie edukacji seksualnej w szkołach.
A jak jest ona prowadzona w oparciu o ideologię LGBT? Jak na dłoni widać w krajach Europy Zachodniej
- mówi twórca materiału. Dalej jako ekspert wypowiada się Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny sympatyzującej z PiS-em "Gazety Polskiej", mówiący o państwie, które "będzie miało tęczową twarz".
Tulicki wytyka, że rodzina Trzaskowskich "odwróciła się do Kościoła i jego nauki", ale, jak podkreśla, nie przeszkodziło to kandydatowi na prezydenta "wykorzystać emocje towarzyszące papieskiej pielgrzymce w swojej kampanii wyborczej".