Trzaskowski informuje, że ma 130 tys. podpisów. Ale apeluje o zbieranie ich do końca

O zebraniu ponad 100 tys. podpisów pod swoją kandydaturą w wyborach prezydenckich 28 czerwca poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Choć większa liczba nie jest wymagana, to zaapelował o zbieranie ich dalej "żeby żaden trick nie doprowadził do tego, że jakakolwiek część tych podpisów będzie kwestionowana".

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski odwiedza w niedzielę w ramach kampanii województwa małopolskie i świętokrzyskie. Na briefingu w Tarnowie poinformował, że jego komitet zebrał już ponad 100 tys. podpisów pod jego kandydaturą.

Jako "nowy" kandydat Trzaskowski musiał zebrać podpisy przed 10 czerwca. Kandydaci zarejestrowani przed nieprzeprowadzonymi 10 maja wyborami nie muszą robić tego ponownie. 

- Chciałem powiedzieć o dobrej wiadomości. Mobilizacja i energia na ulicach polskich miast, miasteczek i wsi jest niesamowita. Chciałem serdecznie podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w zbieranie podpisów - powiedział i dodał:

- Na liczniku mamy już 130 tysięcy zebranych podpisów, ale znając dzisiejszą władzę, potrzebujemy ich znacznie więcej. Ważne jest to, żeby tych podpisów było tak dużo, żeby żaden trick nie doprowadził do tego, że jakakolwiek część tych podpisów będzie kwestionowana. W związku z tym apel do państwa: zbierajmy podpisy do ostatniego dnia, kiedy jest to możliwe. 

Nowi kandydaci muszą zebrać podpisy, "starzy" - nie

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 22 z 25 komitetów, które zgłosiły się w związku z wyborami prezydenckimi. W piątek minął termin przyjmowania zawiadomień, zarówno od nowych komitetów, jak i tych reprezentujących kandydatów już zarejestrowanych przy okazji wyborów, które miały się odbyć 10 maja. Podstawowym wymogiem do zgłoszenia i rejestracji komitetu było zebranie tysiąca podpisów. Ten obowiązek dotyczy tak zwanych "nowych kandydatów". Takie dokumenty złożyło 16 komitetów.

W myśl nowej ustawy o wyborach kandydaci zarejestrowani przed nieprzeprowadzonymi wyborami 10 maja nie muszą ponownie zbierać 100 tys. podpisów wymaganych do startu w wyborach. Nowe komitety wyborcze - których jest kilkanaście - mają na to czas do 10 czerwca.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała komitety: Są to komitety: Andrzeja Dudy, Rafała Trzaskowskiego, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Roberta Biedronia, Szymona Hołowni, Krzysztofa Bosaka, Stanisława Żółtka, Marka Jakubiaka, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajno, Romualda Starosielca, Kazimierza Świtonia, Grzegorza Sowy, Marcina Bugajskiego, Leszka Samborskiego, Rolanda Dubowskiego, Krzysztofa Urbanowicza, Andrzeja Dariusza Placzyńskiego, Jerzego Walkowiaka, Piotra Stanisława Bakuna, Sławomira Grzywy i Wiesława Lewickiego.

Więcej o: