Lewica chce ukarania Kaczyńskiego za "chamską hołotę". "Szeregowy poseł nie może być świętą krową"

Klub Lewicy złożył do sejmowej komisji etyki wniosek dotyczący słów prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego o "chamskiej hołocie". Słowa te padły w Sejmie przy okazji rozpatrywania wniosku Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności ministrowi wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Wiceszef klubu Lewicy Tomasz Trela mówił podczas konferencji prasowej, że słowa prezesa PiS-u skierowane do opozycji nie obrażają posłów opozycji, ale jej wyborców. Poseł zapowiedział, że jego klub będzie reagował na - jak to określił - "każde zachowanie, które jest niegodne polskiego parlamentarzysty". Trela skomentował, że wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o "chamskiej hołocie" to nie jest "obraza posłanek i posłów Platformy, Lewicy, PSL-u, tylko obraza Polek i Polaków" którzy na te partie głosowali.

Lewica chce ukarania Jarosława Kaczyńskiego przez komisję etyki

Poseł Dariusz Wieczorek dodał, że choć słowa prezesa PiS nie dotyczyły członków Lewicy, to wniosek zostanie złożony, aby "ci, którzy uczestniczyli w tym żenującym spektaklu, po prostu zostali ukarani".

"Szeregowy poseł Jarosław Kaczyński nie może być 'świętą krową' i powinien być potraktowany tak jak każdy inny parlamentarzysta, który przekroczył ramy dobrego wychowania na terenie Sejmu" - czytamy na oficjalnym profilu Lewicy na Facebooku.

Do wczorajszych wydarzeń na sali sejmowej odniosła się dziś podczas konferencji prasowej rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. Jak mówiła, nie pierwszy raz mieliśmy do czynienia - jak to określiła - "ze skandalicznym zachowaniem posłów opozycji, ze szczególnym uwzględnieniem Platformy Obywatelskiej". Dodała, że ze strony PO "cały dzień odbywał się festiwal agresywnych zachowań". 

Zobacz wideo Awantura w sejmie. Kaczyński nazywa opozycję hołotą

Zgodnie z Regulaminem Sejmu, komisja etyki - po rozpatrzeniu sprawy i stwierdzeniu naruszenia przez posła "Zasad etyki poselskiej" - może w drodze uchwały zwrócić posłowi uwagę, udzielić upomnienia lub nagany.

Jarosław Kaczyński o posłach PO: Chamska hołota

Kaczyński nazwał posłów PO "chamską hołotą" podczas czwartkowej debaty dotyczącej wniosku o wotum nieufności wobec Łukasza Szumowskiego. Podczas wystąpienia Barbary Nowackiej prezes Prawa i Sprawiedliwości Kaczyński rozmawiał z Szumowskim i Piotrem Glińskim. Borys Budka wstał i zaapelował do nich, aby usiedli i "zachowywali się odpowiednio". Szef PO powiedział, że Sejm nie jest "folwarkiem" Kaczyńskiego. - Takiej hołoty chamskiej to jeszcze nikt nie widział w tym Sejmie - odpowiedział prezes PiS.