Zarządzenie w sprawie wyborów 28 czerwca opublikowane. Rusza kampania wyborcza

W Dzienniku Ustaw opublikowano zarządzenie marszałkini Sejmu w sprawie wyborów prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca. Oznacza to, że oficjalnie rusza kampania wyborcza, a Rafał Trzaskowski może zacząć zbierać podpisy pod swoją kandydaturą.

W Dzienniku Ustaw pojawiło się zarządzenie marszałki Sejmu Elżbiety Witek dotyczące organizacji tegorocznych wyborów prezydenckich. Głosowanie odbędzie się 28 czerwca, a ewentualna druga tura 12 lipca. Publikacja zarządzenia jest równoznaczna z początkiem kampanii wyborczej.

Kandydaci, którzy mieli wziąć udział w wyborach 10 maja mogą się ponownie zarejestrować, ale nie muszą drugi raz zbierać podpisów pod swoją kandydaturą. Musi natomiast to zrobić nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy ma tydzień na zebranie 100 tys. podpisów.

Szef PKW: Podpisy można zacząć zbierać dopiero po publikacji zarządzenia

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak mówił w środę, że nie można zbierać podpisów przed publikacją zarządzenia marszałkini Sejmu w Dzienniku Ustaw. Powiedział, że takie działanie powoduje "skutek nieważności". - Trzeba to jednak wykazać, że były zbierane przed publikacją postanowienia marszałka Sejmu - podkreślił Marciniak.

Zobacz wideo Marszałek Sejmu podała datę wyborów prezydenckich
Więcej o: