Nieoficjalnie: Prezydent odwołał ambasadorkę RP w Pradze. Powodem ma być mobbing pracowników

Ambasadorka Polski w Pradze Barbarę Ćwioro została odwołana - to nieoficjalne ustalenia Onetu. Dyplomatka miała dopuszczać się mobbingu.

Barbara Ćwioro na ambasadorkę Polski w Czechach została powołana we wrześniu 2018 roku, wcześniej była m.in. szefową Departamentu Polityki Europejskiej. Według źródeł Onetu Ćwioro została odwołana ze stanowiska przez prezydenta Andrzeja Dudę (portal powołuje się na dwa niezależne źródła). Sprawy nie chciał komentować wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, nie ma też stanowiska MSZ.

Onet wskazuje, że były skargi na Barbarę Ćwioro, a sprawą zajęła się Komisja Antymobbingowa i Antydyskryminacyjna. Ta stwierdziła, że ambasadorka "dopuszczała się mobbingu i dyskryminacji" swoich pracowników. Postępowanie wyjaśniające wszczął Rzecznik Dyscyplinarny Służby Zagranicznej, a mobbingiem w praskiej ambasadzie zajmuje się też prokuratura (sprawa trafiła do niej w lipcu 2019).

"Mimo upływu niemal roku od wszczęcia dochodzenia prokuraturze nie udało się do tej pory ani postawić zarzutów, ani umorzyć postępowania" - pisze Onet.

Zobacz wideo J. Czaputowicz zaprzecza, jakoby Polska poparła pośrednio przywrócenie Rosji prawa głosu w Radzie Europy
Więcej o: