PKW nie wyklucza zmian we wzorze kart do zbierania podpisów. Trzaskowski oburzony. Szef Komisji wyjaśnia

Radio RMF FM podało, że Państwowa Komisja Wyborcza rozważa zmianę wzoru formularzy, na których zbierane są podpisy poparcia dla kandydata na prezydenta. Stacja wskazuje, że mogłoby to doprowadzić do uznania za nieważne podpisów złożonych na starych kartach. PKW potwierdza, że dyskusja na ten temat się odbędzie, zaznacza jednocześnie, że "wzory i formularze mają charakter pomocniczy".

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła w środę, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Postanowienie marszałek nie zostało jeszcze (stan na godz. 14.30) opublikowane w Dzienniku Ustaw.

"Państwowa Komisja Wyborcza opublikuje jeszcze dziś nowy wzór kart do zbierania podpisów. To oznacza, że jeśli podpisy były nielegalnie zbierane - jeszcze przed ogłoszeniem daty wyborów - to będą zakwestionowane" - podaje RMF FM.

- Wzór karty wyborczej jest określony przez ustawę. Natomiast w momencie, kiedy pani marszałek wyszła i powiedziała, kiedy mają być zbierane podpisy, to mam wrażenie, że już dawno zaczęło się zbieranie podpisów, przynajmniej od wielu minut. Wzory zostały rozesłane po całej Polsce, bo to można było robić, można było przygotować się do zbierania podpisów - skomentował kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

- Nie rozumiem tego postępowania rządu, który próbuje znowu poprzez kruczki prawne uniemożliwić przeprowadzenie naprawdę wolnych, demokratycznych wyborów - dodał.

Poseł PO Jakub Rutnicki mówił w TVN24 zbierając podpisy w centrum Warszawy, że "nie ma starych, nowych" formularzy. - One mają wymóg oznaczenia komitetu, daty i kandydata - zaznaczył.

Zobacz wideo Marszałek Sejmu podała datę wyborów prezydenckich

Państwowa Komisja Wyborcza: Będzie dyskusja na ten temat

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak stwierdził w rozmowie z reporterką TVN24, że pytanie o zmianę wzoru kart jest "przedwczesne". - Będziemy dyskutować po publikacji postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - skomentował.

Jak dodał Marciniak, wzory publikowane przez PKW "nie mają charakteru urzędowego", a "pomocniczy". Zaznaczył, że podpisy mogą zostać uznane za nieważne, jeśli ktoś wykaże, że zostały złożone jeszcze przed publikacją postanowienia marszałek Sejmu w Dzienniku Ustaw.

- Co do zasady zbieranie przed publikacją postanowienia o terminie wyborów mają skutek nieważności - skomentował Kozielewicz.

Więcej o: