Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Marszałek Sejmu ogłosiła termin

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Taką datę podała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - Państwowa Komisja Wyborcza nie zgłasza żadnych uwag do zgłoszonego przeze mnie kalendarza wyborczego - podkreśliła w środę w Sejmie Witek. Kampania wyborcza rozpocznie się po opublikowaniu postanowienia marszałek Sejmu w dzienniku ustaw.

- Chciałabym, żeby kampania wyborcza była przede wszystkim uczciwa, żeby to była uczciwa rywalizacja, żebyśmy 28 czerwca mogli zagłosować i wybrać prezydenta RP. Być może w pierwszej turze, jeśli nie, to po 2 tygodniach odbędzie się druga tura. Tak, żebyśmy przed 6 sierpnia mieli wybranego i zaprzysiężonego nowego prezydenta RP - komentowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

- Mam nadzieję, że wszystkie czynności wyborcze będą przeprowadzone bardzo sprawnie - dodała.

Zobacz wideo Kto powinien ponieść odpowiedzialność za koszty majowych wyborów?

Wybory prezydenckie 2020. Kalendarz wyborczy

W nocy z wtorku na środę Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy, który jest załącznikiem do postanowienia marszałek Sejmu ws. zarządzenia wyborów prezydenckich - podał przed godz. 11 Onet.pl na podstawie doniesień Polskiej Agencji Prasowej.

W piątek 5 czerwca mija termin na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych. Chęć ponownego udziału w wyborach muszą również zgłosić komitety, które złożyły zawiadomienie przed 10 maja. Do 10 czerwca komitety nowych kandydatów będą musiały złożyć 100 tys. podpisów pod listami poparcia.

Wybory prezydenckie 2020. Ustawa przegłosowana

Ustawa o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej została opublikowana we wtorek w Dzienniku Ustaw. Wcześniej podpisał ją prezydent i przyjął Sejm. Parlamentarzyści zgodzili się na część senackich poprawek. Przepisy umożliwiają głosowanie korespondencyjne, ale też w tradycyjnej formie.

Wśród przyjętych przez posłów poprawek jest kilka zmian ułatwiających głosowanie Polakom za granicą, ułatwienia dla niepełnosprawnych takie jak nakładki w alfabecie Braille'a czy dostarczanie im bezpośrednio pakietów wyborczych, a nie do skrzynek pocztowych.

Sejm zgodził się na przekazanie Państwowej Komisji Wyborczej kompetencji w kwestii wprowadzenia głosowania wyłącznie korespondencyjnego na terenie gminy, gdzie doszło do "nagłego i znaczącego pogorszenia sytuacji epidemicznej". Taką decyzję będzie można podjąć nie później niż 7 dni przed wyborami.

Odrzucono poprawkę określającą, że komitety wyborcze będą miały co najmniej 10 dni na zgłoszenie nowego kandydata na prezydenta od dnia ogłoszenia przez marszałka Sejmu terminu wyborów. Nie zgodzono się na poprawkę, która umożliwiała wyrażenie poparcia dla nowych kandydatów elektronicznie poprzez platformę ePUAP, a nie tylko pisemnie na liście.

Więcej o: