Senat debatuje nad ustawą o wyborach. Minister Szumowski może stracić kluczowe uprawnienie

Ustawa dotycząca wyborów prezydenckich trafiła na posiedzenie Senatu. Tomasz Grodzki zapowiedział, że głosowanie w sprawie tych przepisów odbędzie się być może dziś, tuż po zakończeniu debaty. Jeśli tak się nie stanie, senatorowie zagłosują nad ustawą we wtorek.
Zobacz wideo

Późnym popołudniem zakończyły się prace senackich komisji w sprawie ustawy wyborczej, która zakłada głosowanie w lokalach wyborczych, jak również korespondencyjnie. W toku prac rozpatrzono 45 poprawek.  Większość z nich zyskała pozytywną opinię.

Przyjęto również poprawkę odbierającą ministrowi zdrowia możliwość zarządzenia wyłącznego głosowania korespondencyjnego w danej gminie ze względu na sytuację epidemiczną. Teraz ma to być kompetencja Państwowej Komisji Wyborczej.

Poprawki Senatu. Poparcie dla kandydata przez ePUAP

Kolejna z poprawek umożliwia wyrażenie poparcia dla kandydatów poprzez platformę ePUAP, a nie tylko pisemnie na liście. Inna przewiduje, że marszałek Sejmu ustali kalendarz wyborczy w porozumieniu z PKW, a  nowi kandydaci będą mieli co najmniej 10 dni na rejestrację komitetu i zebranie wymaganych 100 tysięcy podpisów.

Pozytywną opinię uzyskała również poprawka, by lokale wyborcze były otwarte od godz. 6 do 22. Wprowadzono też zmianę dającą Sądowi Najwyższemu 16 dni na podjęcie uchwały w sprawie ważności wyborów prezydenckich.

Na przyjęcie poprawek Senatu przez Sejm liczy m.in. senator Krzysztof Kwiatkowski. Jak mówił, zmiany wprowadzone przez izbę wyższą "podniosą legitymację tak wybranego prezydenta".

Życzymy wszystkim, także izbie niższej parlamentu, żeby te poprawki uzyskały akceptację z pełnym przekonaniem, że to spowoduje, iż proces wyborczy będzie bardziej przejrzysty a osoba wybrana w tych wyborach będzie miała silny mandat polityczno-społeczny

- zaznaczył Kwiatkowski.

Za pracę nad poprawkami dziękował również poseł wnioskodawca Przemysław Czarnek z Prawa i Sprawiedliwości. "Gwarantuję, że rzetelnie przekażę również te wszystkie informacje w Sejmie, tak abyśmy mogli te poprawki, w takiej sytuacji w jakiej również były również popierane przez senatorów PiS, poprzeć w Sejmie" - zadeklarował Przemysław Czarnek.

W myśl ustawy, organizacją wyborów ma się zająć Państwowa Komisja Wyborcza. Kandydaci zarejestrowani przez PKW w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja, po ponownym zgłoszeniu, zostaną uznani za zarejestrowanych w wyborach w kolejnym terminie.

Przepisy zakładają również, że rozporządzenie ministra zdrowia określi wykaz środków ochrony osobistej dla członków obwodowych komisji wyborczych. Minister aktywów państwowych ma natomiast uszczegółowić tryb przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego.

Więcej o: