Jest zawiadomienie do prokuratury ws. opóźnienia publikacji uchwały PKW przez premiera

Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej poinformowali, że składają doniesienie do prokuratury o "możliwości popełnienia przestępstwa" przez premiera Mateusza Morawieckiego w związku ze zwłoką w publikacji uchwały Państwowej Komisji Wyborczej ws. wyborów prezydenckich 10 maja. - To było świadome widzimisię Morawieckiego, które miało po raz kolejny ustawiać te wybory - wyjaśniali politycy na konferencji prasowej.
Składamy dzisiaj doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez pana premiera Mateusza Morawieckiego w związku z niepublikowaniem uchwały PKW dotyczącej możliwości rozpisania nowych wyborów. My wiemy, że pewnie pod wpływem presji, obawy o własne bezpieczeństwo pan premier Morawiecki przycisnął ten przysłowiowy "enter" i ta uchwała została wydrukowana. Ale to nie zmienia faktu, że prawo polskie zostało złamane. (...) Można powiedzieć, że takim stylem działania, DNA PiS-u, jest niedrukowanie ważnych aktów prawnych. Można powiedzieć, że w PiS-ie nie ma szans na karierę, nie ma szans na to, żeby być premierem, być ważnym urzędnikiem, jeżeli w ten sposób nie złamie się prawa

- powiedział Marcin Kierwiński. Dodał, że "to było świadome widzimisię Morawieckiego, które miało po raz kolejny ustawiać te wybory, które miało pomagać kuglować przy tym procesie". Podkreślił, że tego typu praktyki muszą zostać "napiętnowane" i "ukarane".

Tomczyk: Premier opóźnił proces wyborczy

Cezary Tomczyk stwierdził, że "premier opóźnił proces wyborczy" i "dostosował Rządowe Centrum Legislacji do bieżących interesów partii". Dodał, że posłowie składają zawiadomienie o możliwości złamania art. 231 Kodeksu karnego, czyli przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków.

Nie może być tak, że ktoś, kto jest zobowiązany do drukowania uchwał czy wyroków, po prostu mówi "nie" i wstrzymuje prace

- zaznaczył polityk.

Uchwała PKW dotycząca wyborów prezydenckich opublikowana

Przypomnijmy, że w poniedziałek, 1 czerwca, uchwała Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie wyborów prezydenckich została ostatecznie opublikowana w Dzienniku Ustaw. PKW stwierdziła w dokumencie, że w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 10 maja 2020 roku brak było możliwości głosowania na kandydatów. Uznano, że fakt ten jest równoważny w skutkach z art. 293 Kodeksu wyborczego, czyli brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

Zobacz wideo Czy Trzaskowski jako prezydent Polski mógłby realnie wpływać na działania rządu?
Więcej o: