RMF: Poprawka ws. wyborów po 6 sierpnia zostanie wycofana. Ustawa może trafić do Sejmu we wtorek

Jak nieoficjalnie dowiedział się Patryk Michalski z RMF FM, poprawka wicemarszałków Senatu z PSL-u i Lewicy dotycząca przeprowadzenia wyborów prezydenckich dopiero po 6 sierpnia, czyli po zakończeniu kadencji Andrzeja Dudy, zostanie wycofana. Pomysł miał nie zyskać poparcia senackiej większości, czyli KO, PSL-u i Lewicy.

Reporter informuje również, że Senat chce przyspieszyć prace nad ustawą i najprawdopodobniej jeszcze w poniedziałek późnym wieczorem nad nią głosować. Jeśli rzeczywiście tak się stanie, Sejm będzie mógł zająć się projektem już we wtorek.

Wybory prezydenckie 2020

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość próbowało za wszelką cenę przeforsować wybory korespondencyjne 10 maja. Bez odpowiedniej podstawy prawnej rozpoczęto nawet przygotowania, m.in. wydrukowano 30 mln pakietów wyborczych. Ostatecznie wybory nie odbyły się, a nową ustawę ws. wyborów prezydenckich Sejm przeforsował 12 maja. Zakłada ona głosowanie zarówno w formie korespondencyjnej, jak i tradycyjnej w lokalach wyborczych. Od 13 maja procedowana jest w Senacie.

Zobacz wideo Kto powinien zapłacić za przygotowania do wyborów korespondencyjnych?
Więcej o: