Wicemarszałek z PiS zapowiada ciężkie czasy dla Grodzkiego. Celem - zmiana sił w Senacie

Tomasza Grodzkiego czekają trudne czasy - wynika z zapowiedzi wicemarszałka Marka Pęka. Polityk PiS zapowiada, że jego formacja będzie robiła wszystko, aby "zmienić układ sił w Senacie". W efekcie - odbić izbę wyższą z rąk opozycji.

Nowy wicemarszałek Senatu Marek Pęk z PiS, który zastąpił na tym stanowisku Stanisława Karczewskiego, niejako wpisuje się w linię poprzednika. W poniedziałek w Radiu ZET Pęk ogłosił:

Wcale nie jest powiedziane, że pan marszałek Grodzki będzie marszałkiem Senatu do końca kadencji. Będziemy robić wszystko, żeby zmienić układ sił w Senacie.

Marek Pęk dowodził, że naturalnym działaniem będzie próba zmiany układu sił w Senacie (PiS ma tam 48 senatorów, opozycja w różnych wariantach - 52), jeżeli tylko Tomasz Grodzki utraci i tak chybotliwą większość w izbie wyższej.

Jak się wybory odbędą, wygra Andrzej Duda, to wtedy być może nastąpi przesilenie. Pokażą się pęknięcia w pakcie senackim, bo to nie jest monolit. Jest tam wiele napięć

- mówił Pęk.

Pęk o Grodzkim: Próbuje mnie usadzać w szeregu

Jednocześnie Pęk opisuje, że "specjalnych zastrzeżeń" do Grodzkiego jako "kolegi senatora" nie ma, ale już jako do polityka - jak najbardziej.

Politycznie jego rolę oceniam bardzo negatywnie. Jako na polityka narzekam na niego ciągle. (...) Próbuje mnie usadzać w szeregu, pokazywać mi, że to on jest szefem Senatu

- mówił Pęk w Radiu ZET.

Stanisław Karczewski, były marszałek Senatu (z poprzedniej kadencji), później kilka miesięcy wicemarszałek Senatu, w podobny sposób zapowiadał walkę o większość w izbie wyższej. Tuż po wyborach parlamentarnych stało się jasne, że PiS ma zbyt mało senatorów, a aż czterech, którzy dostali mandaty, startowało z własnych list.

Czytaj więcej: Karczewski przyznał, że sam zajmował się podkupywaniem senatorów. "Były takie rozmowy, ale nie z Grodzkim"

Karczewski wyjawił nawet, że to on niejako koordynował takie rozmowy z senatorami spoza PiS. - Ja się tym zajmowałem, wiem kto z kim i w jaki sposób rozmawiał, bo były takie rozmowy - mówił Karczewski w radiowej Trójce na początku tego roku.

Zobacz wideo Spotkanie Grodzki-Kaczyński? Bielan ma inną propozycję
Więcej o: